Драма до последно: Истанбул Башакшехир срази Спортинг в 119-ата минута (видео)

Истанбул Башакшехир елиминира Спортинг (Лисабон) на 1/16-финалите в Лига Европа, след като се наложи над португалския гранд с 4:1 след продължения. Големият герой за турците беше Един Виска, който вкара гола за 3:1 в последните секунди на редовното време и прати мача в продължения. В 119-ата минута босненецът реализира и дузпата, с която домакините отстраниха именития си съерник.

Преди седмица Спортинг се наложи с 3:1 у дома, а можеше да спечели и по-убедително, ако не беше отпускането в последните минути. Попадението на "Жозе Алваладе" съхрани шансовете на Истанбул Башакшехир за краен успех, а днес се видя, че турският тим има достатъчно аргументи срещу лисабонските "лъвове".
В състава на домакините имаше 4 промени в сравнение с първия мач. Един Виска, Демба Ба и Елжеро Елиа действаха в предни позиции, а в защитата личаха имената на Мартин Шкъртел, Гаел Клиши и бившия футболист на Лудогорец Жуниор Кайсара. На пейката беше бразилският ветеран Робиньо.

Сред 11-те на Спортинг се завърна Тиаго Илори, който си партнираше в центъра на отбраната с друг бивш футболист на Ливърпул - Себастиан Коатес. Атаката водеше новото попълнение Андраж Шпорар, на когото помагаха Джоване Кабрал, Яник Боласие и Лусиано Вието.
Под проливния дъжд домакините опитаха натиск в началните минути и бяха много близо до гола след пробив и перфектно центриране на Клиши, но Даниел Алексич направи непростим пропуск с глава. Спортинг бързо изнесе играта в по-предни позиции и вратарят на Истанбул Башакшехир Мерт Гюнок трябваше да се намесва след силен удар на Маркос Акуня.

В 21-ата минута отново Алексич опита да изведе турците напред, но с левия крак прати топката в аут. По-добрата на домакините беше възнаградена с попадение в 31-ата минута, дело на Шкъртел. Словакът се разписа с глава след неубедителна намеса на вратаря Луис Максимиано, който секунди по-рано отрази изстрел на Демба Ба. Хлъзгавият терен също попречи на стража да реагира по-убедително.
В края на полувремето Алексич се реваншира за пропуските си и удвои аванса на Истанбул Башакшехир. Сърбинът изненада Максимиано от пряк свободен удар, а вратарят на гостите определено носи вина за гола.

Веднага след почивката Лусиано Вието имаше отличен шанс да изравни, но Мерт Гюнок изби в корнер. Масимилиано пък спаси с крак изстрел на Демба Ба на другата врата. В 62-ата минута Елиа шутира силно, но покрай гредата.
Спортинг стигна до така ценния гол на чужд терен в 68-ата минута. Акуня центрра от левия фланг, а Вието засече топката с глава и я прати в мрежата на домакините. Аржентинецът на два пъти се размина с втори жълт картон, но треньорът на "лъвовете" Силаш го остави на терена и нападателят му се отблагодари.

Попадението вдъхна увереност на португалците, а футболистите на Истанбул Башакшехир започнаха да играят все по-припряно. Чак в 81-ата минута имаше опасна ситуация пред Масимилиано, но Алексич стреля неточно. Малко след това гредата спаси турците от изравнителен гол.
Робиньо влезе чак в 89-ата минута, а в 92-ата Един Виска се разписа за 3:1 и прати двубоя в продължения. Босненският капитан на домакините финтира съперник в наказателното поле и с удар в далечния ъгъл вдигна на крака феновете на Истанбул Башакшехир.

В допълнителните 30 минути играчите и на двата отбора бяха много уморени, но не спираха да атакуват. Турците имаха претенции за дузпа след контакт между Илори и Демба Ба, но Матеу Лаос беше на друго мнение.

Така се стигна до 118-ата минута, когато Вието фаулира в наказателното поле Кайсара и този път реферът посочи бялата точка. Зад топката застана Виска и не сбърка - 4:1.

Така Истанбул Башакшехир постигна най-големия си успех в евротурнирите и вече чака жребия за осминафиналите, който е утре.