Англия

Ливърпул показа характер и класа, за да изравни рекорд на Ман Сити (видео)

24 февруари 2020 | 23:52 - Обновена

Водачът в Премиър лийг и почти сигурен шампион Ливърпул победи с 3:2 с Уест Хам в последен мач от 27-ия кръг на Премиър лийг. Мърсисайдци се нуждаеха от обрат след почивката, за да продължат победния си рейд в елита на английския футбол. Жоржиньо Вайналдум откри в 9-ата минута с глава, но много скоро Иса Диоп изравни, а след почивката резервата Пабло Форналс изведе гостите напред. "Чуковете" обаче не удържаха финалния щурм на Ливърпул, който стигна до успеха с попадения на Мохамед Салах и Садио мане.

Мърсисайдци водят с цели 22 точки пред втория Манчестър Сити, а с 18-ата си поредна победа в Премиър лийг изравниха рекорда на "гражданите" от 2017 година.

Уест Хам е в отчайваща форма и се намира в зоната на изпадащите, като нямат успех в последните си 7 мача. "Чуковете" спечелиха с 4:0 срещу Борнемут в дебюта на Дейвид Мойс на 1 януари, но след това направиха две равенства и инкасираха 5 загуби.

Юрген Клоп предприе само една рокада в състава в сравнение с този, който излезе в срещу Атлетико Мадрид в Шампионската лига. Мястото на капитана Джордан Хендерсън зае Наби Кейта, а другите двама в халфовата линия бяха Жоржиньо Вайналдум и Фабиньо. В предни позиции стартира зведното трио Садио Мане, Роберто Фирмино и Мохамед Салах.Промените в титулярните 11 на Уест Хам бяха две - Фелипе Андерсон започна от първата минута, след като пропусна 6 мача заради контузия в гърба, а младокът Джереми Нгакия бе предпочетен на десния фланг на защитата пред Райън Фредерикс. Атаката се водеше от Микейл Антонио.

Статистиката бе изцяло срещу "чуковете", които преди този мач имаха само една победа от последните си 46 шампионатни гостувания на "Анфийлд". Въпросният успех бе с 3:0 през 2015 година под ръководството на Славен Билич.Напълно според очакванията, Уест Хам се прибра дълбоко в половината си от самото начало. Ливърпул разиграваше продължително и търсеше пролуки в защитата на "чуковете". Притеснението в редиците на гостите си пролича и при едно връщане на Диоп към Лукаш Фабиански, който изрита топката в Мане, но за късмет на полския вратар не се стигна до куриозен гол.

При следващата атака на Ливърпул резултатът бе открит. Първоначално защитниците на Уест Хам се справиха с опасността, но последва центриране на Трент Александър-Арнолд и Вайналдум засече с глава за 1:0. И при тази ситуация обаче Фабиански трябваше да се намеси по-добре.

Само три минути по-късно гостите изравниха. Робърт Снодграс центрира от корнер, а Диоп изпревари Джо Гомес и прати топката зад гърба на Алисон Бекер.

Попадението не смути домакините, които отново обсадиха наказателното поле на Уест Хам. След пас на Андрю Робъртсън Салах се освободи и стреля в горния ъгъл, но Фабиански спаси. Макар и да атакуваха рядко, още в средата на полувремето "чуковете" бяха изпълнили пет корнера, а бранителите на Ливърпул видимо се затрудняваха при центриранията.В 27-ата минута Мане изведе Фирмино, но той стреля над вратата. В 31-ата грешка на Нгакия създаде напрежение за гостите, но Салах закъсня и не успя да докосне топката, насочвайки я в мрежата. Фелипе Андерсон се опитваше да е активен, но не получаваше достатъчно подкрепа. Въпреки това, Уест Хам изглеждаше значително по-боеспособен, отколкото срещу Ман Сити.

В 40-ата минута Александър-Арнолд изпълни ъглов удар и Вирджил ван Дайк скочи най-високо в наказателното поле, но ударът му с глава срещна напречната греда. Ливърпул имаше над 70% притежание на топката и отправи 12 изстрела до почивката, но не успя да вземе аванс.Второто полувреме започна с натиск на мърсисайдци и пропуск на Фирмино след поредния хубав пробив на Александър-Арнолд. Томаш Сучек от гостите пък получи контузия и отстъпи мястото си на Пабло Форналс.

В 54-ата минута "Анфийлд" замлъкна, след като именно Форналс се оказа на точното място и вкара втори гол за Уест Хам. Деклан Райс центрира отдясно, а испанецът технично отклони топката и направи остатъка от двубоя изключително вълнуващ.

Ливърпул не беше допускал толкова голове в предишните си 11 мача в Премиър лийг, колкото в рамките на по-малко от едно полувреме днес. Клоп веднага реагира като смени Кейта с Алекс Окслейд-Чембърлейн. Бившият футболист на Арсенал се включи активно и веднага отправи опасен удар, минал на сантиметри от гредата.

В 63-ата минута Фабиански се справи с удар на Александър-Арнолд, а секунди по-късно Фирмино сътвори фрапантен пропуск с глава. Изравняването обаче не закъсня. В 68-ата минута Робъртсън отново напредна опасно и достави топката за Салах. Египтянинът шутира право в ръцете на Фабиански, но той пропусна топката между краката си и резултатът стана 2:2.В заключителната част от двубоя натискът на Ливърпул беше прекалено силен и Уест Хам се огъна. Фабиански донякъде се реваншира за грешката си с няколко важни намеси, а при една от контрите на гостите Себастиан Але имаше шанс да донесе победата на тима си, но Алисон внимаваше.

Развръзката настъпи в 81-ата минута, когато рикошет след удар на Окслейд-Чембърлейн прати топката към аутлинията, пръв до нея стигна Александър-Арнолд и я чукна към непокрития Мане, който на празна врата нямаше как да сбърка.

До края гол на Ливърпул беше отменен заради засада, а резервата Джаред Боуен пропусна великолепен шанс да се разпише за първи път в Премиър лийг. Младокът бе спрян от Алисон и "Анфийлд" отново празнува.

Жоел Матипвлиза Жоел Матип
84' Робърт Снодграс  Робърт Снодграсизлиза
Jarrod Bowen  Jarrod Bowenвлиза
Садио Манегол Садио Мане  81'
80' Марк Нобъл  Марк Нобължълт картон
Мохамед Салахгол Мохамед Салах  68'
66' Иса Диоп  Иса Диопжълт картон
65' Фелипе Андерсон  Фелипе Андерсонизлиза
Себастиан Але  Себастиан Алевлиза
Наби Кейтаизлиза Наби Кейта  57'
Алекс Окслейд-Чембърлейнвлиза Алекс Окслейд-Чембърлейн
54' Пабло Форналс  Пабло Форналсгол
51' Деклан Райс  Деклан Райсжълт картон
47' Tomas Soucek  Tomas Soucekизлиза
Пабло Форналс  Пабло Форналсвлиза
12' Иса Диоп  Иса Диопгол