Англия

Спорно съдийство помогна на Манчестър Юнайтед за историческа победа срещу Челси (видео)

17 февруари 2020 | 23:57 - Обновена

С попадения на Антони Марсиал и Хари Магуайър Манчестър Юнайтед се наложи с 2:0 над Челси в дербито от 26-ия кръг на Премиър лийг. Успехът е исторически за "червените дяволи", които за първи път в ерата на Висшата лига постигнаха две шампионатни победи в един сезон срещу тима от "Стамфорд Бридж".

Домакините не успяха да вземат реванш за поражението с 0:4 на старта на сезона. "Сините" създадоха много голови положения, но нямаха късмет пред противниковата врата, а голове на резервите Курт Зума и Оливие Жиру бяха отменени след намесата на ВАР.

Реферът Антъни Тейлър си навлече гнева на всички в Челси още преди почивката, когато не изгони Магуайър за умишлено грубо действие срещу Миши Батшуай, а след почивката именно английският национал удвои преднината на гостите.

Съперниците не бяха в добра форма преди този двубой и нямаха победа в предишните си 3 шампионатни мача. Челси загуби от Нюкасъл (0:1), след което направи равенства с Арсенал (2:2) и Лестър (2:2). Юнайтед пък отстъпи на Ливърпул и Бърнли с по 0:2 преди нулевото равенство с Уулвърхамптън.

След поредния разочароващ резултат Челси остава на 4-о място, но има само с точка повече от петия Тотнъм и е с две пред Шефилд Юнайтед. "Червените дяволи" пък се изкачиха до седмата позиция, като изпревариха Евертън и Уулвс, а изоставането им спрямо Челси е 3 точки.

Мениджърът на домакините Франк Лампард заложи на най-опитния си състав като средна възраст от старта на кампанията. На вратата отново бе Вилфредо Кабайеро за сметка на неубедителния Кепа Арисабалага. Тами Ейбрахам беше извън групата за двубоя, а Мейсън Маунт и Фикайо Томори бяха оставени на пейката.

Атаката водеше Миши Батшуай, подкрепян от Вилиан и Педро Родригес. Матео Ковачич, Жоржиньо и Н'Голо Канте бяха тримата в средата на терена.

В защитата на Юнайтед го нямаше Виктор Линдельоф, който е болен. Това даде шанс от първата минута на Ерик Байи, който си партнираше в центъра на отбраната с Хари Магуайър и Люк Шоу. В предни позиции стартира Антони Марсиал, а зад него действаха Даниел Джеймс и януарското попълнение Бруно Фернандеш.

Сред резервите на Оле Гунар Солскяер бяха Хуан Мата, Андреас Перейра, Одион Игало и Мейсън Грийнууд.

Челси имаше надмощие в началните минути и създаде две добри възможности за гол. Първо десният бек Рийс Джеймс се включи в атака и шутира на сантиметри от гредата, а малко след това и Вилиан прати топката в аут след пробив и изстрел с левия крак.Още в 10-ата минута обаче Канте се контузи и Лампард го замени с Мейсън Маунт. Домакините продължиха да доминират, а няколко слизания на Юнайтед към вратата на Кабайеро не завършиха с опасни удари.

В средата на полувремето след единоборство между Батшуай и Магуайър и двамата напуснаха пределите на терена. Падайки, бранителят на Манчестър Юнайтед протегна крака си и изрита умишлено Батшуай в бедрото, но след намесата на ВАР не получи дори жълт картон.В 23-ата минута лошо изчистване след корнер доведе до суматоха в наказателното поле на гостите, но Батшуай реагира със закъснение и не се възползва от подаването на Вилиан. Малко по-късно отново белгийският нападател беше в центъра на събитията. Той получи перфектен пас от Маунт, но прати топката покрай вратата.

След половин час игра и Бруно Фернандеш опита далечен изстрел, но отново не се наложи Кабайеро да се намесва. В 35-ата минута Вилиан преодоля Фернандеш и падна в наказателното поле, претендирайки за дузпа. Реферът Антъни Тейлър обаче прецени, че това е симулация и показа жълт картон на бразилеца.Секунди по-късно Марсиал се отскубна и опита да намери далечния ъгъл на вратата, но не му достигна точност. Челси отвърна с опасен пробив на Батшуай, който обаче беше спрян от Байи.

"Сините" направиха и още няколко хубави комбинации на висока скорост, но им липсваше прецизност при последния пас. "Червените дяволи" пък нанесоха своя удар точно преди почивката. Аарън-Уан Бисака центрира отдясно, а Марсиал изпревари във въздуха Андреас Кристенсен и с глава откри резултата.Дори след гола Челси веднага имаше чисто положение, от което можеше да изравни, но Батшуай пак стреля встрани от целта.

На почивката Лампард смени Кристенсен, който беше с разбит нос, с Курт Зума. Второто полувреме започна с жълт картон за Антонио Рюдигер за нарушение срещу Бруно Фернандеш. Челси атакуваше с всички сили, но все нещо не достигаше на "сините", за да се доберат до попадение.В 55-ата минута, макар и паднал Бисака блокира удар на Педро Родригес. Секунди по-късно резервата Зума скочи най-високо в наказателното поле и прати топката в мрежата на Давид Де Хеа, но радостта на домакините беше кратка, защото след преглеждане на ситуацията с ВАР Антъни Тейлър отмени гола. Повторенията показаха, че Брендън Уилямс наистина бива изблъскан от Сесар Аспиликуета, но след като самият испанец е бутнат в гръб от Фред.

В 63-ата минута Педро фаулира Фред на самата граница на наказателното поле. Зад топката застана Бруно Фернандеш, който нанесе хубав удар, но топката срещна гредата. В 65-ата Магуайър засече с глава центриране на Фернандеш и удвои аванса на Манчестър Юнайтед.При 0:2 Лампард реши да пусне Оливие Жиру, който се появи на мястото на Батшуай. Французинът веднага се прояви с хитро подаване с пета към Ковачич, но той се забави и Байи блокира удара му, изчиствайки в корнер.

В 77-ата минута късметът за пореден път обърна гръб на Челси. Маунт центрира към Жиру и той майсторски отклони топката с глава във вратата, но и този гол беше отменен. Засада действително имаше, макар и с милиметри.В заключителната част от мача Манчестър Юнайтед се прибра да брани изгодния резултат, а Челси всячески се опитваше да вкара поне един гол. Това можеше да стори Мейсън Маунт, но и след неговия изстрел топката се отклони от гредата.

В добавеното време дебют за "червените дяволи" направи Одион Игало. Нападателят стана първият нигериец в историята на Манчестър Юнайтед и секунди след влизането си в игра имаше шанс да се разпише, но Кабайеро му попречи.

За тима от "Олд Трафорд" победата е първа във Висшата лига от повече от месец, когато на "Олд Трафорд" беше сразен новакът Норич.

Следващият мач на отбора на Солскяер е домакинство на Уотфорд на 23 февруари, а на Челси предстои лондонско дерби с Тотнъм ден по-рано.

Оливие Жиру Оливие Жиру18 Одион Игало25 Одион Игало
90' Антони Марсиал  Антони Марсиализлиза
Одион Игало  Одион Игаловлиза
Бруно Фернандеш  Бруно Фернандешизлиза
Диого Далот  Диого Далотвлиза
80' Даниел Джеймс  Даниел Джеймсизлиза
Андреас Перейра  Андреас Перейравлиза
79' Аарън-Уан Бисака  Аарън-Уан Бисакажълт картон
76' Брендън Уилямс  Брендън Уилямсжълт картон
Миши Батшуайизлиза Миши Батшуай  68'
Оливие Жирувлиза Оливие Жиру
66' Хари Магуайър  Хари Магуайъргол
Педро Родригесжълт картон Педро Родригес  64'
Курт Зумажълт картон Курт Зума  59' Фред  Фреджълт картон
Антонио Рюдигержълт картон Антонио Рюдигер  48'
Андреас Кристенсенизлиза Андреас Кристенсен  46'
Курт Зумавлиза Курт Зума
45' Антони Марсиал  Антони Марсиалгол