Монтана излъга Хебър в дербито на Суперлигата (статистика)

Волейболният отбор на Монтана успя да запише 11-а победа в Суперлигата на България при мъжете. Момчетата на Даниел Пеев нанесоха първа загуба за 2020-а на носителя на Купата Хебър (Пазарджик), след като буквално го излъгаха у дома с 3:2 (25:23, 21:25, 25:21, 14:25, 15:13) в най-интересния мач от 16-ия кръг на шампионата, игран тази вечер в зала "Младост".

Така монтанчани са 4-и във временното класиране с 11 победи, 4 загуби и 33 точки, с колкото е и 3-ия Добруджа, но с мач повече. Хебър пък остава втори с 13 победи, 3 загуби и 38 точки. В следващия 17-и кръг Монтана е отново домакин, но този път на ЦСКА, докато "тигрите" от Пазарджик ще приемат добричлии. Срещите са съответно в събота (22 февруари) и в петък (21 февруари) от 18,30 часа. Преди това, обаче, Монтана ще гостува на Левски в отложен мач от 15-ия кръг. Този двубой е в сряда (19 февруари) от 18,00 часа.

Първата част бе много оспорвана. В края Монтана взе аванс от 22:19 при сервис на Тодор Костов. Хебър се доближи на точка, но след ас на Миколай Сърнечки домакините поведоха с 24:21 и при третата възможност спечелиха гейма с 25:23. Във втория гейм от Хебър вдигнаха оборотите и контролираха играта. "Тигрите" от Пазарджик поведоха с няколко точки в самото начало, но последва равенство при 9:9, но все пак до края на гейма Хебър владееше инициативата. След два аса на Александър Ляфтов гостите взеха аванс от 16:11 и не позволиха на Монтана да ги настигне - 25:21 и 1:1.

Третата част също беше много интересен. Монтана поразклати посрещането на Хебър и поведе с 14:10 при сервис на Тодор Вълчев, който имаше много силни моменти. Постепенно гостите от Пазарджик настигнаха домакините, като в игра за Хебър се появиха Спас Байрев и Любомир Агонцев. Резултатът бе изравнен при 20:20, но след това Монтана оново излезе напред. Стефан Чавдаров застана на сервис, направи ас за 24:20 и малко по-късно Монтана поведе с 2:1 след 25:21. В четвъртия гейм Хебър се разигра и категорично спечели частта с 25:14, с което пратиха мача в тайбрек.

В решителния пети гейм Хебър взе аванс от 5:2 след два аса на Брадли Гънтър. Монтана не се отказа и изравни при 9:9. Играта продължи точка за точка, като при 14:13 Монтана стигна до мачбол след атака на Миколай Сърнечки. Последва добра защита на домакините и ново успешно нападение на поляка за 15:13 и 3:2 за Монтана.

Най-полезен за Монтана бе капитанът Тодор Вълчев с 19 точки (3 блока, 2 аса, 42% ефективност в атака и 47% позитивно посрещане) за победата. Радослав Попов (1 ас, 47% ефективност в атака и 59% позитивно посрещане) и полският диагонал Миколай Сърнечки (1 ас и 47% ефективност в атака) пък добавиха по 16 точки за успеха.

За Хебър канадският диагонал Брадли Гънтър заби 21 точки (2 блока, 2 аса и 46% ефективност в атака). Македонският национал Александър Ляфтов добави още 18 точки (2 блока, 2 аса, 61% ефективност в атака и 50% позитивно посрещане), но и това се оказа недостатъчно за победа.

МОНТАНА - ХЕБЪР (ПАЗАРДЖИК) 3:2 (25:23, 21:25, 25:21, 14:25, 15:13)
МОНТАНА: Максимилиан Талер 1, Миколай Сърнечки 16, Тодор Вълчев 19, Радослав Попов 16, Тодор Костов 6, Стефан Чавдаров 10 - Мартин Божилов-либеро (Иван Латунов, Димитър Калчев, Денимир Димитров, Любослав Симеонов 1)
Старши треньор: ДАНИЕЛ ПЕЕВ
ХЕБЪР: Георги Братоев 2, Брадли Гънтър 21, Александър Ляфтов 18, Тодор Алексиев 12, Николай Къртев 1, Теодор Тодоров 12 - Петър Каракашев-либеро (Стойко Ненчев 1, Венцислав Рагин 8, Мартин Симеонов 1, Спас Байрев 1, Любомир Агонцев)
Старши треньор: АТАНАС ПЕТРОВ.