Безпомощен Григор се срина в Ротердам

Григор Димитров записа поредно ранно отпадане от началото на 2020 година. Единственият българин в световния тенис елит претърпя болезнено поражение с 4:6, 2:6 от 19-годишния канадски талант Феликс Оже-Алясим във втория кръг на турнира в Ротердам от категория ATP 500. В първия кръг хасковлията надигра в два сета друг млад обещаващ канадски тенисист в лицето на Денис Шаповалов, но днес Димитров бе бледа сянка на себе си, особено във втория сет, в който на моменти изглеждаше много неуверен и дори безпомощен.
Това бе вторият двубой между Григор и младия канадец. През юни миналата година на турнира на трева в “Куинс Клъб” тийнейджърът спечели с 6:4, 6:4 в първия кръг на надпреварата. Миналият сезон бе много успешен за канадския талант, който достигна до три АТР финала и се изкачи от 108-о до рекордното в кариерата си 17-о място в ранглистата.
ПЪРВИ СЕТ:

Григор бе първият сервиращ в мача и 28-годишният българин загуби първите две точки в откриващото си подаване. После обаче най-силният ни тенисист бе безупречен в следващите 4 точки и взе гейма на 30, като при 40:30 изпълни страхотно стоп-воле на мрежата, което не остави шансове на канадеца. Оже-Алясим спечели доста по-лесно първия си сервис-гейм - на нула, а Димитров бе безмилостен във второто си подаване, вземайки го без да даде точка на противника си, за да поведе с 2:1 в резултата.

Оже-Алясим спечели с лекота подаването си за 2:2, а в следващия гейм се сдоби и с първите точки за пробив в срещата. Това се случи след прекрасен форхенд по правата, който не остави шансове на българина - 15:40. Григор отрази първата точка за брейк с помощта на хубав сервис, но в следващото разиграване изкара топката в аут и първият пробив стана факт.
На този ден преди 11 години: Тийнейджърът Григор Димитров се изправи за първи път срещу Надал

Канадецът обаче не успя да затвърди брейка. За първи път от началото на мача той показа колебания на свой сервис и Димитров се възползва от момента. Той се пребори за две поредни точки за пробив при 15:40 и реализира втората, като излъга излезлия на мрежата съперник с блестящ минаващ удар от бекхенд по диагонала - 3:3.
В седмия гейм за съжаление Григор "върна жеста" и след третия пореден пробив в срещата канадецът отново беше по-близо до спечелването на първия сет. Младокът затвърди безпроблемно брейка, а Димитров го принуди да сервира за сета при 5:4. Хасковлията не успя да притисне противника си в десетия гейм и Оже-Алясим затвори първата част - 6:4.

ВТОРИ СЕТ:
Втората част започна с размяна на лесно спечелени подавания от страна на сервиращите, но още в третия гейм Григор сам си усложни нещата. С необяснима грешка в близост до мрежата от удобна позиция при 30:30 първата ни ракета подари брейкпойнт на противника. Първоначално Григор се спаси, но последва втора точка за пробив и Оже-Алясим успя да я реализира след феноменален минаващ удар, при който Димитров нямаше какво да направи освен да изгледа как топката някакси попада в очертанията на корта.
В четвъртия гейм, по същия начин както и в първия сет, Григор имаше възможност да направи рибрейк, но при 30:40 изкара топката в аут - канадецът се измъкна и в крайна сметка удържа подаването си - 3:1. Димитров прекъсна серията на тийнейджъра с гейм за 2:3, но българинът не успя да стори нищо повече до края на мача. В шестия гейм Григор буквално се срина, допускайки пробив на нула след поредица от грешки. Това позволи на Оже-Алясим да сервира за победата и с нов гейм на нула младият канадец се класира за 1/4-финалите.