Левски Лукойл обезличи тотално Балкан и заслужи нов трофей (галерия)

Левски Лукойл спечели трофея в efbet Купа на България за втора поредна година. След като в полуфиналите баскетоблистите на Константин Папазов отстраниха миналогодишния си подгласник Берое, в спора за отличието те спечелиха напълно заслужено срещу Балкан (Ботевград) с 86:78. Пред пълните трибуни на зала "Универсиада" домакините водиха през абсолютно целия мач, като не позволиха на съперника да излезе напред в резултата нито веднъж.

76 efbet Купа на България: Левски Лукойл - Балкан (Ботевград)

Левски Лукойл надали бяха мечтали за по-добро начало и след четири минути игра водеха с 11 точки разлика. Домакините започнаха със серия от 7:0, която не бе нарушена от таймаут на Балкан и прерасна в двуцифрен аванс - 15:4, като Тасич бе отбелязал 9 точки досега. Надмощието в синьо продължи, столичани поддържаха преднината си, която достигна 14 точки при 23:9, а първата част приключи 23:10.

Ролите се размениха след подновяването на играта и серия от 8 поредни точки на Балкан, 5 от които на Симеонов, бързо скъсиха дистанцията - 23:18. Гостите този път успяха да се задържат близо до съперника преди тройки на Захариев и Костов да успокоят “сините” за 29:21. Ботевградчани на няколко пъти скъсяваха изоставането си, като бяха най-близо до Левски Лукойл при 32:28, но пет светкавични точки на домакините им върнаха добрата преднина - 37:28. Полувремето дойде при резултат 44:37.

Значително по-твърда игра и малко по-ниска резултатност дадоха начало на второто полувреме. “Зелено-белите” отново намалиха разликата (46:41), но в отговор получиха шест поредни точки от столичния тим и съоветно 52:41. Упражнението се повтори още няколко пъти до края на частта - Левски Лукойл повеждаше, а Балкан почти моментално догонваше, но без да успее да навакса цялата разлика. Техническо и неспортсменско нарушение в рамките на по-малко от минута позволиха на столичани да си върнат двуцифрената преднина - 65:53. Последва неспортсменски фаул и в другата посока, а след изтичането на частта разликат бе 66:55.

Димитров и Петков размениха съответно 4 и 5 поредни точки, след които се стигна до 71:59. Радонич също се намеси в това състезание, реализирайки два бързи коша без отговор за Балкан, доближили гостите до 71:63 след близо три изиграни минути в последната част, а Найт добави още две - 71:65. Столичани поведоха със 76:65, но Найт отговори с тройка за 76:68.

Силни изяви на Ноулс, включително зверска забивка, увеличиха дистанцията до 14 точки (83:69) по-малко от четири минути преди сирената. Играчите на Йовица Арсич не се предаваха и пак се съвзеха след нови пет, вече за 83:74 и 2:58 до края. До обрат обаче не се стигна и "сините" пак ликуваха с трофея след 86:78.

Христо Захариев бе над всички за Левски Лукойл с 25 точки, донесли му отличието за "Най-полезен играч". Данило Тасич добави 16 точки, Венцислав Петков се включи от пейката с 12, докато Зейн Ноулс и Чавдар Костов реализираха по 11 точки всеки.

Дайшон Найт вкара най-много за Балкан - 19 точки. Алекс Симеонов прибави 16, а Марко Радонич завърши с 13.