Слабите резултати на Манчестър Юнайтед ще се отразят на финансовото бъдеще на клуба

Слабите резултати на Манчестър Юнайтед ще се отразят на финансовото бъдеще на клуба

Слабите резултати на Манчестър Юнайтед засега нямат сериозно отражение на финансите на клуба, но това може да се промени, ако провалите продължат. При положение, че отборът не успее да се класира за Шампионската лига този сезон, това ще бъде усетено по-сериозно във финансово отношение. Феновете от доста време са разочаровани от представянето на тима на терена и протестират срещу ръководството, а рекламодателите са притеснени.

Някои от спонсорите разбират, че при липсата на трофеи, малко може да бъде спечелено от битка в средата на класирането и участие в Лига Европа. Клубът генерира огромни приходи, но малко печалби. Повечето от парите отиват за заплати, дългове и трансфери.

Манчестър Юнайтед е седми в класирането и изостава на шест точки от четвъртия Челси. От началото на сезона отборът на Солскяер не успява да се доближи до лондончани, въпреки че те не са особено постоянни. Ако не успее да стигне до четворката и не си осигури участие в Шампионската лига, автоматично ще загуби 20 милиона паунда от клауза в договора с "Адидас". Клубът има други договори за стотици милиони, които ще трябва да се подновяват през следващите години, а по Европа в момента има по-бляскави и по-успешни отбори, които с радост ще ги вземат от ръцете на Юнайтед.

Преди няколко седмици "Делойт” публикува годишния си анализ за най-богатите клубове в света. От одиторската къща направиха прогноза, която може да разтревожи феновете, собствениците и играчите на "червените дяволи". Втори пореден сезон без Шампионска лига би означавало спад на приходите от 627 милиона паунда на около 560-580 милиона.

В крайна сметка именно финансите може да накарат ръководството да заработи по правилен начин. Клубът има банкови заеми, като трябва да върне 200 милиона през 2025 г., 500 милиона през 2027 г. и други 200 милиона през 2029 г. При настоящите приходи Ман Юнайтед няма проблем да обслужва заемите. Това обаче може да се промени. Финансовите институции могат да притиснат клуба с по-големи лихви или да поискат намаляване на заплатите заради по-ниските приходи. Тези варианти ще се отразят на представянето на отбора на терена.

Финансовите успехи на Ед Уудуърд дойдоха след рекламни договори по света, като той успя да увеличи популярността на клуба на национално и световно ниво, като това се отрази в милиони. Без тези пари, нямаше да има как клубът да изплаща дивиденти на фамилията Глейзър, да си покрива вноските по заемите и да финансира скъпи трансфери, които не повишиха нивото на отбора. Рекламодателите даваха големи суми и до последния сезон на Жозе Моуриньо вероятно имаха добра възвращаемост.

Сега обаче, ако високите заплати на играчите и парите за трансфери не се намалят драстично, печалбата ще изчезне и изплащането на дълговете ще стана много по-трудно. Ако Юнайтед не може да предлага на нови футболисти по-високи заплати, нивото ни играчите, които пристигат на “Олд Трафорд”, ще бъде по-ниско, а това ще се отрази на представянето на клуба на терена и извън него.

Бруно Фернандеш може да е най-удачният играч за Ман Юнайтед, но показва умения, страст и придава острота на атаката. Неговото идване обаче може просто да осигурява път за напускането на Пол Погба, който отново е свързван с трансфер в Реал Мадрид и Ювентус. Ужасно ниската възвръщаемост на инвестицията в един неконтролируем играч и отчайните опити за пазарлък за неговия потенциален заместник олицетворяват дезорганизираната стратегия по отношение на селекцията в клуба, а това е частта, за която се отделят повечето от свободните пари.

Собствениците на клуба в нито един момент не разбраха концепцията за стойност. Колкото по-малко харчат, толкова по-скъпо ще им струва да поправят грешките, ако в един момент решат да го правят. Алтернативата е немислима за феновете на “червените дяволи” - ако приходите драстично намалеят, единствената опция за семейство Глейзър ще е да намалят разходите.

Поради подхода на изпълнителния вицепрезидент Уудуърд към трансферите след назначавенето на Луис Ван Гаал, проблемите със сумите, които се плащат на футболистите, се трупат и ще висят над главата на всеки мениджър, който наследи Солскяер.

Когато Дейли Блинд бе привлечен от Аякс за разумната цена от 20 милиона паунда през 2014 г., на него му бе дадена заплата от 140 000 на седмица. Не е зле за играч, който не е редовен титуляр. Маркос Рохо получаваше повече от това, а почти не игра последните две години и през януари бе преотстъпен на Естудиантес. Юнайтед плаща 200 000 на седмица за щастието да го наблюдава с фланелката на Интер.

Като добавим към това и футболисти, чието представяне не показва, че заслужават големите си заплати, като Фил Джоунс, Джеси Лингард и Люк Шоу, става очевидно, че клубът хвърля на вятъра страшно много пари за заплати.

Преди няколко месеца се оказа, че този сезон Манчестър Юнайтед има най-голяма сметка за заплати в историята на Висшата лига - 332 милиона лири на година. Обикновено най-скъпоплатените отбори са сред най-добрите на терена. Играчите, мениджърът и ръководството носят отговорност за разочароващото представяне на тима, а отражението на това върху клуба ще бъде усетено в бъдеще.

Александър Нетертън, Goal.com

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти