Томова отстъпи на Свитолина, Украйна победи България на "Фед къп"

Украйна взе непреодолим аванс от 2:0 победи срещу България в мача от група I на зона Европа/Африка на "Фед Къп", неофициално световно отборно първенство по тенис за жени. Във втория сингъл Виктория Томова отстъпи пред четвъртата в класацията на WTA Елина Свитолина с 6:7(5), 3:6 за 93 минути във втория сингъл от втория кръг в група "А" на надпреварата в Талин (Естония).

Томова изигра добър първи сет срещу Свитолина. Украинката поведе с 4:1, но българката си върна пробива в седмия гейм, а в следващия изравни - 4:4. След това двете печелеха подаванията си и се стигна до тайбрек. В него Томова поведе с 5:0, но след това Свитолина взе следващите седем поредни точки и направи обрат - 7:5. Във втория сет имаше цели шест пробива.

Свитолина проби подаването на българката още в първия гейм, но Томова изравни с нов пробив за 2:2. Последваха три пробива в следващите три гейма за 4:3 за Свитолина. След това украинката спечели подаването си, а в десетия гейм поведе с 40:0 и затвори двубоя с първия си мачбол.

По-рано днес Изабелла Шиникова загуби с 2:6, 1:6 от 26-ата в света Даяна Ястремска в двубоя между вторите ракети на двата състава. По-късно днес е срещата на двойки, която е без значение за крайния изход на двубоя. Отборите са разпределени в две групи (една с три отбора и една с четири). Победителите от всяка група ще играят на финал за спечелване на промоция.

Последните от двете групи излизат в мач за оставане в група I на зона Европа/Африка. Така след загубата срещу Украйна българките ще играят в събота плейоф за оставане срещу последния от група "Б", в която са Италия, Гърция, Естония и Австрия.