Фернандо Каранга с първа награда след завръщането си в България

Автогол изпрати най-младия състав в историята на Ливърпул на 1/8-финал за ФА Къп (видео)

Най-младият състав в историята на Ливърпул се справи с предизвикателството и успя да победи с 1:0 третодивизионния Шрюсбъри Таун в преиграването от четвъртия кръг на Купата на Англия. Автогол на Ро-Шон Уилямс в 75-ата минута донесе успеха на момчетата, които трябваше днес да защитават честта на "червените". Мърсисайдци бяха по-активният отбор през цялото време и заслужено стигнаха до 1/8-финалната фаза на надпреварата, в която ще срещнат  Челси. Домакините имаха и късмет, тъй като гол на Шон Уоли в 59-ата минута бе отменен след намесата на ВАР. Първият двубой завърши 2:2, въпреки че мърсисайдци водеха с 2:0 в началото на второто полувреме. Още преди две седмици Юрген Клоп заяви, че никой от играчите от първия отбор няма да бъде в състава за преиграването заради предстоящата зимна ваканция. Тогава германецът обяви, че Ливърпул ще излезе с отбора до 23 години, воден от своя наставник Нийл Кричли. Вчера самият Кричли пък заяви, че тимът ще е още по-млад. Средната възраст на състава, който започна днес, бе 19 години и 102 дни. Този тим бе с 80 дни по-млад от онзи, който през декември стартира при разгрома с 0:5 от Астън Вила.

19-годишният Къртис Джоунс изведе Ливърпул с лентата, превръщайки се в най-младия капитан в клубната история. Адам Люис, Джейк Кейн и Лиъм Милър дебютираха в мъжкия футбол, а Лейтън Кларксън започна  за първи път като титуляр. Общо четирима играчи, които стартираха в първия мач, бяха титуляри и днес.

Джейсън Кимингс, който се появи като резерва и отбеляза двата гола за Шрюсбъри в първия двубой, отново остана на пейката за началото.

Двубоят трябваше да започне в 21:45 часа, но началото се отложи с 1/4 час от съображения за сигурност, след като е имало инцидент на магистралата по пътя за Ливърпул.
От самото начало младите играчи на мърсисайдци се опитваха да владеят инициативата, като след първите 20-ина минути домакините контролираха топката в 77% от времето. В 26-ата Ливърпул получи правото да изпълни пряк свободен удар от много добра позиция. Къртис Джоунс стреля от 25 метра, прехвърли стената, но топката се оказа лесна плячка за О'Лиъри, който улови без проблеми.
В следващите минути домакините все повече затягаха обръча около вратата на Шрюсбъри. Играчите на Нийл Кричли ставаха все по-смели и все по-често биваха спирани с цената на нарушения. В 36-ата  Неко Уилямс проби много добре отдясно и стреля ниско, но топката профуча встрани от далечната греда. До почивката още един удар на десния бек, дошъл след добра комбинация на Ливърпул, бе блокиран в решаващия момент.
В крайна сметка първото полувреме премина под доминацията на Ливърпул, но без домакините да създадат чисти голови положения. Шрюсбъри дори не направи опит да покаже нещо в атакуващ план преди почивката.
В 47-ата минута Неко Уилямс за трети път опита изстрел тази вечер, но този път топката премина над вратата. Двубоят обаче стана малко по-отворен, тъй като гостите също започнаха да правят опити да атакуват. В 52-рата минута Харви Елиът изведе добре Неко Уилямс, но този път и О'Лиъри се намеси добре и изби.

На фона на всичко показано дотук Шрюсбъри нелогично стигна до гол във вратата на Ливърпул. В 59-ата минута Дейв Едуардс засече центриране отляво, Келъхър изби, но Шон Уоли довкара с глава. 8000 привърженици на Шрюсбъри избухнаха в дива радост, но ВАР се намеси и отмени попадението заради засада в хода на атаката на гостите.

Даниел Удо, който се появи като резерва и центрира при атаката с отменения впоследствие гол, раздвижи играта на гостите и в 69-ата минута стреля много опасно, но на сантиметри встрани от вратата на Келъхър. Удар на Къртис Джоунс пък рикошира в крака на бранител и премина над напречната греда на противоположната врата.
В 75-ата минута Неко Уилямс пресече дълго подаване с ръка на О'Лиъри, след което опита центриране от дълбочина към границата на наказателното поле. Там обаче Ро-Шон Уилямс игра непохватно с глава, прехвърли О'Лиъри и прати топката в собствената си врата.
До края младият състав на Ливърпул удържа аванса си и заслужено се класира за следващата фаза.