Левски обърна Рапид (Виена)

Отборът на Левски постигна втора поредна победа за 2020 година. "Сините" обърнаха с 2:1 Рапид (Виена) в най-престижната си проверка на подготовката в Турция. Тимът на Петър Хубчев стигна до успеха с гол на Мартин Райнов в 90-ата минута. Преди това Филипе Нашименто изравни от дузпа в 78-ата минута, след като Фунтас бе дал аванс на "зелените" в 33-ата минута.

През по-голямата част от мача Рапид стоеше по-добре на терена и беше по-свежият състав, но накрая "сините" постигнаха един успех, който може да даде самочувствие на състава предвид събитията около ръководството на клуба.

Наставникът Петър Хубчев можеше да разчита на всички играчи, като направи три промени в стартовите 11 от мача с Пюник. Както е известно, 26-кратните шампиони победиха с 3:2 арменския тим. Милан Миятович, Холмар Ейолфсон, Станислав Костов започнаха от първата минута, сменяйки Николай Михайлов, Мартин Райнов и Дени Алар.

Новите попълнения Симеон Славчев и Стайн Спиерингс също бяха в стартовия състав. Титулярен вратар бе Миятович, а капитанът Живко Миланов, Ейолфсон, Нуно Рейш и Иван Горанов бяха в защита. Кали Тиам и Мони Славчев бяха опорните халфове, а Станислав Иванов, Паулиньо и Спиерингс действаха зад Костов.
Треньорският щаб има нелеката задача да държи играчите концентрирани, предвид това какво се случва със собственика на клуба Васил Божков, който беше арестуван. Футболистите обаче трябва да мислят само и единствено за футбол, показвайки на терена това, което тренират. Именно това е желанието на Хубчев и колегите му.

Двубоят стартира по-добре за австрийците, които видимо бяха по-свежи от играчите на Петър Хубчев. Грандът от Виена създаде няколко опасности, след като защита и халфовете на "сините" трудно се ориентираше. Голмайсторът на efbet Лига Станислав Костов създаде най-добрата възможност за тима в 26-ата минута, когато стреля опасно, но вратарят Рихард Щребингер изби. Опасностите продължиха да са предимно пред Миятович, който трябваше да вади топката от мрежата в 33-ата минута. Бърза атака на Рапид хвана синята отбрана неподготвена и Фунтас, останал сам срещу черногореца, се разписа.

В офанзивен план "сините" не успяха да задържат топката и да създават положение. Спиерингс също трудно влизаше в комбинация, а на Славчев се видя, че му липсват игрови минути. На почивката Хубчев замени четирима играчи - Лозев, Райнов, Алар и Мазурек влязоха на местата на Миланов, Спиерингс, Рейш и Костов.

Това обаче не промени събитията на терена. Футболистите на Рапид пропуснаха на няколко пъти да удвоят, като Миятович трябваше да се намесва един път, а веднъж и късметът бе на страната на българите, тъй като топката мина на сантиметри от вратата. Насиру Мохамед и Здравко Димитров се появиха на терена и раздвижиха играта по двата фланга.

Рапид обаче продължи да играе по-добре, докато не бяха направени множество смени в състава на 32-кратните шампиони на Австрия. В този момент Левски взе инициативата, а противникът играеше на контраатака. След няколко удара, които не затрудниха "зелените", българите получиха право да изпълнят дузпа.

Димитров беше задържан и реферът посочи бялата точка. Нашименто взе топката и реализира за 1:1 в 78-ата минута. Оставащите минути Левски се опита да стигне до победата, но без да има чисти голови възможности. Ейолфсон стреля с глава, но без да се разпише. Това обаче стори Райнов в 90-ата минута, когато засече с глава центриране на Нашименто и левскарите записаха нов успех на турска земя.
ЛЕВСКИ - РАПИД (ВИЕНА) 2:1
0:1 Фунтас (33)
1:1 Нашименто (78-дузпа)
2:1 Райнов (90)

ЛЕВСКИ: Милан Миятович, Живко Миланов, Нуно Рейш, Холмар Ейолфсон, Иван Горанов, Кали Тиам, Симеон Славчев, Станислав Иванов, Стайн Спиерингс, Паулиньо, Станислав Костов
Резерви: Деян Лозев, Мартин Райнов, Франко Мазурек, Дени Алар, Насиру Мохамед, Филипе Нашименто, Ивайло Найденов, Илия Юруков

РАПИД (ВИЕНА): 1. Рихард Щребингер, 6. Марио Зонлайтнер, 8. Щефан Шваб (к), 9. Таксиаркис Фунтас, 10. Томас Мург, 14. Срджан Граховац, 20. Максимилиан Хофман, 22. Филип Стойкович, 28. Кристоф Кнасмюлнер, 31. Максимилиан Улман, 36. Келвин Арасе
Снимка:levski.bg