47-годишният Ивайло Стефанов вдъхнови ЦСКА за успех над Левски (галерия)

Вдихновени от своя 47-годишен капитан Ивайло Стефанов волейболистите на ЦСКА победиха Левски с 3:1 (25:19, 21:25, 27:25, 25:20) в дербито на 13-ия кръг на Суперлига при мъжете.
Волейболистите на Левски допуснаха 30 непредизвикани грешки в двубоя. играчите на ЦСКА пък забиха 19 блокади срещу 10 на “сините”, което помогна за успаха на “червените”.
Победата бе 5-а за ЦСКА от началото на сезона и с актив от 18 точки “червените” заемат 7-о място във временното класиране с актив от 5 победи и 8 загуби.
Левски допусна 5-о поражение от началото на сезона (едва второ на Андрей Жеков в Суперлигата) и с актив от 22 точки (8 успеха, 5 поражения) е на 6-о място.
Наставникът на Левски Андрей Жеков заложи на опитните Смилен Мляков и Методи Ананиев в стартовия състав на “сините”.
За ЦСКА титуляр започна 47-годишният бивш национал Ивайло Стефонов, след като по време на загрявката младият Георги Татаров се контузи.
Волейболистите на ЦСКА поведоха с 3:2 и 4:3 след две поредни успешни атаки на 41-годишният Христо Цветанов. Волейболистите на Левски успяха да обърнат резултата и да поведат с 8:5. Христо Цветанов намали до 10:11. Пайп на Методи Ананиев даде преднина от 2 точки при техническото прекъсване 12:10. “Сините” дръпнаха с 14:11 след атака на Мартин Павлов в мрежата. ЦСКА намали само до 1 точка при 14:15 след атака на Ивайло Стефанов. “Червените” изравниха при 16:16. Смилен Мляков изведе Левски напред с атака по правата от зона 2 - 17:16. Атака в аут на Гордан Люцканов даде преднина на ЦСКА с 19:18. “Червените” поведоха с 20:18, след като бе отсъден двоен удар на либерото на Левски Ивайло Лалов. Андрей Жеков взе прекъсване за “сините”. Мартин Павлов отигра трудна топка за 21:18 за ЦСКА. Мощна атака по правата от зона 4 за Мартин Павлов и 23:19 за ЦСКА. Андрей Жеков взе второто си прекъсване за Левски. Блокада на Мартин Павлов срещу атака на Смилен Мляков - 24:19. Ас на Владимир Станков донесе успеха на ЦСКА в първата част с 25:19.
41 Левски - ЦСКА 1:3
Гордан Люцканов заби първата точка за Левски в началото на втората част. Постепенно “сините” поведоха с 8:4. Александър Попов взе прекъсване за ЦСКА. Волейболистите на на Левски дръпнаха с 10:6. Страхотно посрещане на Ивайло Стефанов даде възможност на Владимир Станков да вдигне перфектно на Андрей Николов в центъра за 7:10. Смилен Мляков атакува мощно по правата от зона 2 за 12:8 при техническото прекъсване. Атака в центъра на Христо Цветанов и 10:13. Ас на Мартин Павлов съкрати разликата само на точка при 14:15. Андрей Жеков взе прекъсване за Левски и емоционално реагира на грешките на своите волейболисти. ЦСКА стигна до равенство 15:15, след като Гордан Люцканов атакува в аут. Последваха 3 поредни точки за “сините” и 18:15. Александър Попов взе прекъсване за “червените”. Левски стигна до геймбол при 24:19. “Сините” спечелиха втората част с 25:21.
Третата част започна с 4 бързи точки в полза на Левски и 4:0. Александър Попов взе прекъсване за ЦСКА. “Червените” изравниха при 5:5. Равенството се запази до 10:10. Марк МакГивърн изведе Левски напред с 11:10. Методи Ананиев направи 15:12 след контраатака. ЦСКА успя не само да изравни при 15:15, но и да поведе след две поредни отлични изяви на диагонала Димитър Димитров. Самуил Вълчинов смени опитния Методи Ананиев. Отлични изяви на Теодор Богданов на блокада срещу атаки на Димитър Димитров и Левски поведе с 20:17. ЦСКА намали до 19:20. “Червените” изравниха резултата при 22:22, след като Владимир Станков с мощен сервис даде възможност за технична контраатака на Ивайло Стефанов. ЦСКА стигна до геймбол при 24:23 след атака на Мартин Павлов по диагонала от зона 4. Марко МакГивърн изравни за 24:24.
Христо Цветанов хвана на блокада Самуил Вълчинов и Левски стигна до геймбол №2 при 25:24. Методи Ананиев се върна в игра. Отново Марк МакГивърн възстанови равенството - 25:25. ЦСКА стигна до геймбол №3 след атака на Андрей Христов в центъра - 26:25. Ас на Димитър Димитров донесе успеха на ЦСКА в третата част с 27:25.
Андрей Жеков пусна в игра Трифон Лапков на мястото на Смилен Мляков в началото на 4-ата част.   Равенството се запази до 4:4 след пусната топка на Владимир Станков. Атака на 47-годишният Ивайло Стефанов и 7:4 за ЦСКА. Андрей Жеков взе прекъсване за “сините”. “Червените” поведоха с 9:5.  Трифон Лапков намали до 8:10. Блокада на Димитър Димитров срещу атака на Гордан Люцканов и 12:8 за ЦСКА при техническото прекъсване. “Сините” намалиха до 11:13. Две поредни успешни блокади на Андрей Николов и ЦСКА поведе с 15:11. Двоен блок на Андрей Николов и Владимир Станков спря атака на Самуил Вълчинов за 16:12. Ивайло Стефанов атакува с удар над глава за 18:14. Две поредни успешни блокади на Мартин Павлов срещу атаки на Трифон Лапков и ЦСКА поведе с 21:16. Андрей Жеков взе прекъсване за Левски. Гордан Люцканов атакува в аут - 22:16. ЦСКА стигна до мачбол при 24:18 след грешка в атака на Гордан Люцканов. Мощен сервис на Владимир Гърков даде възможност на Левски да намали до 20:24. Гордън Люцканов атакува в антената и ЦСКА спечели 4-ата част с 25:20 и мача с 3:1 гейма.
Димитър Димитров заби 20 точки (1 ас, 3 блока, 44% ефективност в атака) за успеха на ЦСКА. Мартин Павлов добави 15 точки (1 ас, 4 блока, 42% ефективност в атака, 33% перфектно и 53% позитивно посрещане). 41-годишният Христо Цветанов се отличи с 13 точки (1 ас, 1 блок, 85% ефективност в атака).
Андрей Николов записа 9 точки (5 блока, 50% ефективност в атака).
Неостаряващият 47-годишен капитан Ивайло Стефанов записа 7 точки (1 блок, 29% ефективност в атака, 32% перфектно и 45% позитивно посрещане).

За Левски най-резултатен стана Гордан Люцканов с 18 точки (51% ефективност в атака, 21% перфектно и 58% позитивно посрещане). Смилен Мляков (2 блока, 36% ефективност в атака) и Методи Ананиев (1 ас, 2 блока, 45% ефективност в атака, 25% перфектно и 55% позитивно посрещане).
В следващия 14-и кръг Левски гостува на носителя на Купата на България Хебър в Пазарджик на 5 февруари, а ЦСКА е домакин на Дунав (Русе), но на 12 февруари.
Преди това “червените” ще гостуват на Хебър в мача от 15-ия кръг на 8 февруари.