Ливърпул продължи с победите и вече води с 19 точки (видео + галерия)

Лидерът в Премиър лийг Ливърпул продължи победната си серия, след като надви с 2:0 Уест Хам като гост в отложен двубой от 18-ия кръг. Така воденият от Юрген Клоп тим вече има на сметката си 41 поредни мача без загуба в първенството и уверено води с 19 точки пред втория в таблицата Манчестър Сити.
Попаденията за Ливърпул отбелязаха Мохамед Салах от дузпа в 35-ата минута, а Окслейд-Чембърлейн удвои в 52-ата след асистенция на египтянина.
“Мърсисайдци” излязоха в Лондон в оптимален състав, след като мениджърът Юрген Клоп даде почивка на титулярите за неделния мач с Шрюсбъри за ФА Къп. Извън сметките остана единствено Садио Мане, който ще пропусне поне две срещи заради разтежение.
Мениджърът на Уест Хам Дейвид Мойс изненадващо включи сред титулярите младия Джереми Нгакия, който дебютира в първия отбор. Шотландецът извърши само две смени спрямо последния двубой от първенството - 1:4 срещу Лестър. Нгакия смени Пабло Сабалета, а на вратата се завърна Лукаш Фабиански на мястото на Дарън Рандолф.
Двубоят започна с ранен шанс за Ливърпул, но Дивок Ориги не успя да се възползва от подаването на Мохамед Салах. Това се случи преди да е изтекла и една минута. В третата белгиецът получи пас отляво от Вайналдум и насочи топката към към Салах пред вратата, но вратарят Фабиански изпревари всички. В тези начални минути се видя ясно игровият план на домакините, които приеха играта в своята половина и чакаха своя шанс. Владеенето на топката достигна 80 процента в полза на Ливърпул, но домакините действаха дисциплинирано в защита. В 11-ата минута Мохамед Салах получи хубаво подаване от Окслейд-Чембърлейн, но беше изпреварен от Огбона, който изчисти в корнер, след който не последва нищо интересно.
В 15-ата минута планът на Уест Хам сработи, като “чуковете организираха хубава атака, завършила с удар на Лансини, но той се оказа в засада. Ливърпул отново пое инициативата и играта трайно се пренесе в полето на Уест Хам. В 25-ата минута късметът покри “чуковете”. Робъртсън беше изведен в наказателното поле и успя да преодолее излезлия да го пресрещне Фабиански. Топката летеше към опразнената врата, но защитникът Иса Диоп успя да я изчисти.
Така се стигна до 35-ата минута, когато Ливърпул получи право да изпълни дузпа. Роберто Фирмино овладя топката малко преди да напусне терена, успя да подаде към Ориги, който беше повален от Диоп. Дузпата беше очевидна, но се наложи намесата на ВАР, за да се види дали Фирмино не е играл с ръка в ситуацията преди подаването. Оказа се, че няма проблем и така зад топката застана Мохамед Салах, който откри резултата. Това беше пети гол за египтянина срещу Уест Хам.
Второто полувреме започна с положения и пред двете врати, като Лансини пропиля чудесна възможност за Уест Хам. Така се стигна до 52-ата минута, когато Ливърпул на практика сложи край на интригата в този мач с втори гол. Джордан Хендерсън получи топката в средата на терена, намери Салах, той изведе непокрития Алекс Окслейд-Чембърлейн, който преодоля Фабиански за 2:0. Домакините реагираха и в 55-ата минута бяха близо до попадение, то удар на Снодграс мина край врататата.
До края на мача Ливърпул можеше да стигне до трети гол, като създаде редица положения. Най-близо до попадение беше Мохамед Салах, чийто удар срещна страничната греда в 79-ата минута. Феновете и на двата тима използваха лишеното от интрига време до края по различен начин. Тези на Ливърпул запяха за чаканата вече 30 години титла, а привържениците на Уест Хам издигнаха банери срещу ръководството на клуба за излъганите надежди.
Уест Хам - Ливърпул 0:2
0:1 - Салах (35-дузпа)
0:2 - Окслейд-Чембърлейн (52)

Уест Хам: Фабиански, Огбона, Диоп, Кресуел, Нгакия, Масуаку, Снодграс, Нобъл, Райс, Лансини, Але.

Ливърпул: Алисон, Александър-Арнолд, Ван Дайк, Гомес, Робъртсън, Вайналдум, Хендерсън, Окслейд-Чембърлейн, Салах, Фирмино, Ориги.