Рома спря победите на Лацио, а куриозен гол измъкна "орлите" (видео)

Отборите на Рома и Лацио не успяха да се победят през този сезон в Серия "А". Пред пълните трибуни на "Олимпико" срещата от 21-ия кръг завърши 1:1, както беше и през есента. Двамата вратари сбъркаха при головете, но грешката на Пау Лопес, който измъкна лациалите от поражение, ще се помни дълго. Един Джеко беше точен с глава в 26-ата минута, а Франческо Ачерби изравни в 34-ата минута. Така "орлите" прекъснаха историческата си серия от 11 поредни успеха в калчото, пропускай възможността да се изравнят с Интер (2006/07) и Ювентус (2013/14, 2015/16 и 2017/18), които имат серия от 12 поредни успеха, а впоследствие печелят и Скудетото.

Този път Рома обаче заслужаваше повече трите точки от видяното на терена. Веднъж гредата спаси Лацио в края на първата част, а малко след почивката реферът отсъди дузпа за "джалоросите", но след помощта на ВАР Калварезе правилно отмени това свое решение. Стракоша пък с майсторско спасяване запази точката на "орлите" в края на мача.

45 Рома - Лацио

Лацио остана на трето място с актив от 46 точки, като има и мач по-малко от втория Интер, който е с 48 точки. Рома пък запази четвъртата позиция с 39 точки.

За първи път от много години трибуните в Рим за дербито отново бяха пълни, а двете агитки направиха страхотно шоу със своите хореографии.

Пауло Фонсека заложи на Пау Лопес под рамката на вратата, докато Давиде Сантон, Крис Смолинг, Джанлука Манчини и Леонардо Спинацола бяха в защита. Браян Кристанте, Лоренцо Пелегрини, Дженгиз Юндер, Джъстин Клуиверт и Жордан Верету пък действаха зад Един Джеко.

Симоне Индаги пък пусна най-доброто и нямаше изненади в неговата схема 3-5-2. Вратар бе Томас Стракоша, а Стефан Раду, Франческо Ачерби и Луис Филипе бяха в защита. Лукаш Лейва, Сенад Лулич,  Сергей Милинкович-Савич, Мануел Ладзари и Луис Алберто действаха зад Хоакин Кореа и Чиро Имобиле.

Символичните домакини от Рома започнаха по-добре и по-активно срещата. В средата на първата част владеенето на топката беше 70 на 30% в тяхна полза. Именно тогава дойде и първото попадение в мача. Браян Кристанте центрира към Джеко, който се откъсна от Ачерби и надскочи излезлия неразчетено Стракоша.

Голаджията от Босна и Херцеговина прати топката с глава в мрежата и записа своя гол №99 с екипа на "вълците", а 71 от тях са в Серия "А". Таранът на трикратния шампион на Италия вече дели осмата позиция на стрелците в клуба заедно с Дино Да Коста.

Попадението стресна "орлите", които можеха да допуснат моментално и втори гол. Първо Юндер пропусна, а секунди след това и Джеко, като и в двата случая защитници на "небесносините" избиваха пред вратата.

Играчите на Индзаги така и не успяха да намерят своя стил на игра, изпитвайки множество трудности срещу агресивния състав на Фонсека.

Въпреки това Лацио стигна до равенството, след като вратарят на Рома Пау Лопес направи страхотен подарък на лациалите. Испанският вратар първо изби топката нагоре от аутлинията, след което изби още веднъж лошо топката от голлинията и попречи на Смолинг да изчисти и коженото кълбо попадна в Ачерби, който от един метър изравни с петото си попадение за клуба.

Минута преди края на първата част Пелегрини беше близо до това да донесе отново аванс на Рома, но хубавият му изстрел от 20 метра се отби в лявата греда на Стракоша.

На почивката Патрик смени Луис Филипе, а Рома отново беше близо до втори гол. Този път Верету пропусна в 48-ата минута. Две минути след това Юндер проби и центрира, а Клуйверт се блъсна в Патрик и падна на земята. Каварезе посочи бялата точка, но след сигнал на колегите му от ВАР, отиде да гледа повторението и отмени своето решение, тъй като холандецът се блъсна в бранителя.

"Вълците" продължиха да бъдат по-активни, а смените на Индзаги не помогнаха на Лацио да наложи своя стил. Специалистът пусна Марко Пароло и Кайседо, докато Луис Алберто и Кореа напуснаха след слабото представяне. Десет минути преди края на срещата Джеко пропиля най-добрата възможност. Нападателят стреля от няколко метра, но Стракоша с крак изби. Александър Коларов и Диего Пероти също влязоха, а Джеко в 88-ата минута отново пропусна да донесе победата на Рома.

Лацио на контраатака също пропусна да нанесе точен изстрел и срещата завърши без победител. Лациалите пък за първи път от сезон 2012/2013 година ще завършат сезона без поражение в калчото от вечния съперник. Равенството беше под №60 в "Дерби дела Капитале" от 154 мача в първенството, докато победите останаха 55 на 39 в полза на "джалоросите".

РОМА - ЛАЦИО 1:1
1:0 Джеко (26)
1:1 Ачерби (34)