Ясни са четвъртфиналните двойки при жените на Евро 2020

За мнозина мачът за първото място в групата между женските отбори Нидерландия (настоящ шампион) и Испания (световен) бе предварителен финал на европейското първенство по водна топка в Будапеща, което се провежда в "Дуна Арена". “Лалетата“ взеха лидерската позиция, класирайки се за четвъртфинала с 10:6 (2:0,4:1,2:2,2:3).

Испанките, които си осигуриха олимпийската виза на световното в Гуангжу (Южна Корея), започнаха двубоя без напрежение. На другия полюс бе нагласата на нуждаещите се на всяка цена от победа нидерландки. Статистиката от мача красноречиво говори за разликата в концентрацията на двата отбора в полза на момичетата на Арно Хавенга.

Удари към врата: Испания 33 и 6 гола, Холандия 18 и 10 гола. Зони човек повече: Испания 15 и 2 гола (13%), Холандия 8 и 4 гола (50%). Спасявания на вратарките: Лаура Естер (Испания) 0% (0 от 10 удара), Деби Уйлемс (Холандия) 70% (14 от 20 удара). Блокиране на удари в защита: Испания 4, Холандия 8.

В резултат на тази смазваща статистика холандките поведоха с 6:1 до почивката и с 8:2 в средата на третата част. Тогава испанките влязоха най-накрая в мача и вкараха 4 последователни гола – 8:6. Но не им стигнаха сили да неутрализират голямото си изоставане в резултата и накрая Нидерландия ликува.

На четвъртфиналите Нидерландия среща Словакия, която достига тази фаза за първи път в историята си, налагайки се над Хърватия с 9:7.