Григор започна трудно, но после се разправи с първия си съперник в Мелбърн (галерия+видео)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров загуби първия сет, но след това изигра три отлични части и надигра аржентинеца Хуан Игнасио Лондеро с 4:6, 6:2, 6:0, 6:4 в първия кръг на първия за годината турнир от "Големия шлем" - Australian Open.

Двубоят на поставения под №18 българин беше на третия по-големина корт на турнира "Мелбърн Арина" и се игра при спуснат покрив заради дъжд.

Хасковлията никога не бе играл досега срещу Лондеро, който е 51-и в световната ранглиста и днес направи своя дебют в основната схема на Australian Open.

ПЪРВИ СЕТ:

Срещата започна с колеблив откриващ сервис-гейм за Григор, който отрази две точки за пробив, но все пак се пребори за подаването си и не допусна ранно изоставане в резултата. След това двамата си размениха по един светкавичен гейм на нула и като цяло с лекота се справяха при собствен начален удар.

Лондеро за първи път от началото на мача имаше известни проблеми на свой сервис в шестия гейм, но изравни резултата за 3:3, без да се стига до точки за пробив. Веднага след това обаче Димитров с пореден убедителен сервис-гейм отново излезе напред - 4:3.

В осмия гейм Григор взе първите две точки в подаването на съперника си, но аржентинецът направи серия от четири поредни и изравни резултата, а после притисна българина при 4:4. Димитров изигра слаб сервис-гейм, в който изпадна в неизгодна ситуация при 15:40 и след поредната грешка на хасковлията още първата възможност за брейк беше реализирана от южноамериканеца - 5:4.

67 Добро начало за Григор на Australian Open

С лесно спечелен гейм 26-годишният аржентинец затвори първия сет и в този момент бе по-близо до победата от първата ракета на България.

ВТОРИ СЕТ:

Втората част започна оптимистично за Димитров, който спечели лесно първото си подаване, а във втория гейм двойна грешка на Лондеро донесе първа точка за пробив на 28-годишния хасковлия в срещата. В следващото разиграване Григор бе в добра позиция и пробивът изглеждаше съвсем близо, но малко очаквана грешка на мрежата на българина помогна на Лондеро да се измъкне.
Аржентинецът в крайна сметка се пребори за 1:1, а в третия гейм не бе далеч от пробив. Димитров все пак се спаси от 30:40, като отрази точката за брейк след сбъркан ретур на противника си. Григор оцеля в този гейм и при 2:1 се оттегли на първата почивка в сета с аванс в резултата.
При 2:2 Григор бе напът да оплете сериозно конците, след като от 40:0 се стигна до 40:40, но българинът все пак взе подаването си за 3:2. Веднага след това Димитров се сдоби с 2 поредни брейкпойнта при 15:40 и още първият шанс бе реализиран.
Григор дочака грешка на пробвалия къса топка Лондеро и най-сетне проби, а след това с експресен гейм на нула затвърди преднината си и поведе с 5:2. В осмия гейм Григор стигна до нова точка за пробив, която вече бе и с цената на сетбол. Тя бе реализирана от най-силния ни тенисист и резултатът в сетовете бе изравнен.

ТРЕТИ СЕТ:

Григор определено се разигра в тези минути, бекхендът по правата функционираше отлично и ранен пробив, съпътстван от стабилна игра на собствен сервис, позволи на българина да си осигури аванс от 3:0 в началото на третия сет, като най-добрият ни играч вече бе в серия от 7 поредни спечелени гейма. Димитров продължаваше да играе много прецизно, търпеливо и спокойно, а противникът му на моменти прибързваше и изглеждаше доста по-нервен. Това доведе до пореден пробив в полза на хасковлията и аванс от 4:0.

При 40:0 в петия гейм Григор се поотпусна и ненужно си усложни нещата, като с 4 поредни точки Лондеро се сдоби с неочакван брейкпойнт. 15-ият ас (от общо 17 в двубоя - б.р.) на българина в двубоя обаче заличи точката за пробив, а той бе последван от нова директна точка от начален удар и в крайна сметка поставеният под №18 тенисист поведе с 5:0.
Следващият гейм се оказа последен в сета, въпреки че Лондеро се опита да го удължи максимално. Аржентинецът първо се пребори за дюс от 0:40, след това отрази още една точка за пробив, но при петия сетбол най-сетне се предаде и Григор вече бе само на сет от победата, като последователно спечелените от българина геймове станаха 10.
ЧЕТВЪРТИ СЕТ:
Нов сет - нов гейм за Григор Димитров, който увеличи серията си на 11 поредни гейма, а след това Лондеро за първи път от доста време удържа свое подаване - 1:1. Димитров пък продължаваше да играе блестящо и си върна водачеството в резултата в четвъртата част - 2:1. В този сет играта вървеше гейм за гейм без пробиви, което продължи до 5:4 за българина. Сервирайки за оставане в мача в десетия гейм, Лондеро не издържа.
При 0:40 Димитров се сдоби с три поредни мачбола, като реализира втория и хасковлията вече чака да разбере името на следващия си съперник. Той отново може да бъде аржентинец - Леонардо Майер, или Томи Пол (САЩ).