Шампионите от Нефтохимик се затрудниха срещу Марек, но са на полуфинали за Купата

Монтана срази Ботев (Луковит) и е първият полуфиналист за Купата на България

Шампионите от Нефтохимик 2010 (Бургас) се класира на полуфинали за Купата на България, след като победиха Марек Юнион-Ивкони с 3:0 (25:9, 29:27, 25:22) в 1/4-финален сблъсък, изигран в зала "Младост" в морскияград.
Така бургазлии ще играят на полуфиналите за трофея срещу победителя от двубоя Дунав - Добруджа 07, който ще се изиграе малко по-късно.

Хебър не даде шанс на Левски и е на полуфинал (снимки)

Първата част започна ударно за бургазлии - 8:0. Дупничани прекъснаха серията на съперника, но не успяха да направят повече. В следващите минути шампионите продължиха възходящата си линия. Волейболистите на Виктор Карагьозов имаха временни проблясъци, но те бяха недостатъчни. При 20:7 Петър Христосков бе заменен от Илиян Преспов. Смяната не даде резултат и дупнишкият тим остана на 9 точки. Нефтохимик поведе без проблем в резултата, като ключови елементи бяха сервисът и значително по-високата ефективност в атака.

Играчите на Марек стартираха силно в следващия гейм, като положението се запази до 8:6. Неразбирателство помежду им позволи бургазлии да изравнят. В следващите минути битката бе за всяка точка, двата тима си оспорваха лидерството. Дупничани отново поведоха, но съперникът не остана безучастен. Играта на нерви продължи - нито един от двата тима не запази темпото си. Началният удар на домакините заработи по-добре и те оформиха преднина от две точки. Бавно, но сигурно Нефтохимик стигна до успеха, въпреки силния отпор на Марек, който разколеба посрещането им в ключовите моменти. Двата отбора продължиха да се тормозят със сервиси и блокади, видяхме страхотни разигравания. Нефтохимик стигна до успеха след пет геймбола.

Третата част тръгна с преднина за гостите, но съперникът отново успя да излезе от ситуацията. Битката продължи на пълни обороти, с размяна на точки. Дупничани успяха да пречупят противника и да поведат с две точки. Нефтохимик успя да вкара отново интрига и да нажежи атмосферата. Последваха още подобни ситуации, но в последните минути бургаският тим отново успя да вземе превес. Състезателите на Марек опитаха да се върнат в играта, като се доближиха до противника, но не се случи нищо повече. Шампионите записаха чиста победа и си осигуриха място на полуфиналите.

Най-полезни за Нефтохимик станаха Жани Желязков (1 блок и 44% ефективност в атака) и Николай Николов (7 блока!, 1 ас и 63% ефективност в атака) с по 13 точки за победата. За дупничани Павел Душков и резервата Петър Христосков завършиха с по скромните 7 точки.

НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) - МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ (ДУПНИЦА) 3:0 (25:9, 29:27, 25:22)
НЕФТОХИМИК 2010: Добромир Димитров 3, Жани Желязков 13, Георги Петров 7, Мирослав Градинаров 9, Николай Николов 13, Илия Петков 8 - Христо Христов-либеро (Стоян Самунев, Мартин Пенев)
Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ
МАРЕК: Чоно Пенчев 3, Илиян Преспов 5, Светослав Иванов 6, Яни Георгиев 2, Павел Душков 7, Борислав Апостолов 4 - Владислав Иванов-либеро (Петър Христосков 7, Светослав Станков 3, Костадин Стойков 3)
Старши треньор: ВИКТОР КАРАГЬОЗОВ.