Победителите при мъжете и жените на ЕП по фигурно пързаляне ще получат по $21 000

Победителите при мъжете и жените на Eвропейското първенство по фигурно пързаляне ще получат по 21 хиляди долара от наградния фонд, обявиха от Международния кънки съюз. Шампионатът на Стария континент ще се проведе от 22 до 26 януари в Грац (Австрия). Общият награден фонд е 294 хиляди долара. Сребърните медалисти ще вземат по 16 хиляди долара, а бронзовите - по 11 хиляди долара. Шампионите при спортните и танцовите двойки ще бъдат премирани с общо по 30 хиляди долара, а за второ и трето място са предвидени съответно по 20 хиляди и 11 хиляди долара.

България ще бъде представена от Александра Фейгин, Лари Луполоувър и танцовата двойка Мина Здравкова и Кристофър Дейвис. Двукратната световна шампионка при девойките Александра Трусова и двукратната шампионка на Русия Анна Щербакова са най-младите участници в женската надпревара. По време на шампионата Трусова ще бъде на 15 години и 7 месеца, а Щербакова - на 15 години и 10 месеца.

Най-възрастната участничка е 28-годишната Даша Гръм от Словения. Средната възраст на участничките в женския турнир е 19.2 години. Общо 165 състезатели от 33 държави ще участват в 113-о Eвропейско първенство по фигурно пързаляне - 35 при мъжете, 38 при жените, 19 спортни двойки и 27 танцови двойки.

Единствено петкратните шампиони Габриела Пападакис и Гийом Сизерон (Франция) ще защитават титлата си на шампионата в Грац. В останалите три категории ще има нови европейски шампиони. Шампионатът започва на 22 януари с кратката програма при мъжете и при спортните двойки, а днес по-късно стартират танцовите двойки и ще бъдат излъчени шампионите при мъжете.