Втора победа за Фуркад в Оберхоф, Владимир Илиев с 21-о място в масовия старт

Петкратният олимпийски шампион Мартен Фуркад (Франция) постигна втора победа в германския зимен център Оберхоф, след като триумфира в масовия старт на 15 км от Световната купа по биатлон. 31-годишният Фуркад, който е и 11-кратен световен шампион, спечели и спринта на 10 км в петък.

Французинът измина трасето за 41:01.4 минути и допусна две грешки в четирите си стрелби. Така Фуркад записа трета победа за сезона и 75-а в кариерата си. В спор за второто място представителят на домакините Арнд Пайфер победи Симон Дестьо (Франция). Пайфер завърши втори на 20.1 секунди след Фуркад с три грешки в стрелбата, а Дестьо остана на 20.3 секунди също с три пропуснати мишени.

Българинът Владимир Илиев се класира на 21-о място от 30 стартирали. Той направи пет грешки в стрелбата и финишира на 1:56.5 минути след победителя. Носителят на Световната купа и лидер в генералното класиране за сезона Йоханес Тингес Бьо (Норвегия) пропусна стартовете в Оберхоф, тъй като в близките дни се очаква съпругата му да роди първото им дете.

След деншната победа Мартен Фукрад излезе начело в генералното класиране за Световната купа след девет старта за сезона с 387 точки. Втори е Йоханес Тингес Бьо с 374 точки, а трети - Симон Дестьо с 352 точки. Владимир Илиев е 24-и със 126 точки, а Красимир Анев - 46-и с 34 точки. Следващият кръг от Световната купа по биатлон ще се проведе от 15 до 19 януари в Руполдинг.