Хърватия си осигури място в основната фаза на ЕП, олимпийският и световен шампион Дания стартира със загуба

Хърватия е първият отбор, който си осигури място за основната фаза на Европейското първенство по хандбал за мъже. Двукратните олимпийски шампиони победиха Беларус с 31:23 (15:10) и с пълен актив от 4 точки си гарантираха първото място с група "А" кръг преди края.

В другата среща от групата Черна гора се наложи с 22:21 (11:10) над Сърбия, който допусна второ поражение и беше елиминиран от борбата за медалите. Защитаващият титлата си Испания също постигна втори успех в група "В" след 33:26 (14:11) над бронзовия олимпийски медалист от Рио 2016 и двукратен континентален първенец Германия.

Иберийциите водят в подреждането с 4 точки, а Бундестимът има 2. В другата среща от групата Холандия постигна първи успех, след като надделя над аутсайдера Латвия с 32:24 (16:10). Олимпийският и световен шампион Дания стартира с поражение в група "Е" след 30:31 (15:15) срещу Исландия.

Датчаните имаха преднина от гол-два през почти цялото първо полувреме, а в началото на втората част също водеха с 22:20, след което исландците обърнаха до 28:25. Световните шампиони изравниха до 29:29, но с два поредни гола съперникът отново взе предимство и не го изпусна до края.

В другия мач от групата Унгария изненада Русия с 26:25 (14:13). "Сборная" водеше с 11:9 през първото полувреме, но със силни минути унгарците обърнаха до 19:15 малко след почивката. Русия изравни при 25:25, но със седмото си попадение в мача Жолт Балог донесе успеха на тима си.