Титаничен шамар за Джаксън, Сан Франциско на финал в НФК

Тенеси продължиха изненадващия си рейд в плейофите на НФЛ и погребаха шампионските амбиции на Балтимор. Рънингбекът Дерик Хенри пробяга 195 ярда и подаде тъчдаун (!!!) за победата на „титаните” с 28:12, затвърдила тенденцията в плейофни мачове между двата отбора гостите винаги да печелят.

Балтимор, завършили редовния сезон с 12 поредни победи, изумиха с тактическия си план. Най-добрата атака по земя в редовния сезон на НФЛ бе пренебрегната за сметка на играта по въздух. Координаторът на нападението Грег Роумън накара набеденият за MVP на редовния сезон (б.а. – гласуването приключи, но наградата ще бъде връчена чак на 1 февруари) Ламар Джаксън да хвърли умопомрачителните 59 паса. Само един се превърна в тъчдаун, когато Хейдън Хърст влезе в ендзоната на гостите 11:04 мин. преди края, но пък два отидоха в ръцете на съперникови играчи. Общата успеваемост на Джаксън 31 от 59 за 365 ярда му отреди мизерния рейтинг от 63.2. В добавка Балтимор, които водеха Лигата по успеваемост на четвърти даун в редовния сезон, не успяха в нито един от четирите си опита в съботната вечер.

От другата страна Райън Тенъхил успя само в 7 от 14 паса за едва 88 ярда, но се отчете с два тъчдауна. Над половината от продукцията му дойде след 45-ярдовата бомба към Калиф Реймънд в началото на втората част, довела до едва втория тъчдаун в професионалната кариера на 172-сантиметровия дребосък.

В НФК Сан Франциско стигнаха до първия си финал на конференция от шест години насам след лишено от блясък 27:10 срещу Минесота. Найнърс ограничиха „викингите” до 147 ярда в нападение. 66 от тях дойдоха в последните пет минути, когато на терена вече бяха резервите на петкратните шампиони. Защитата се отчете с пет сака срещу Кърк Казънс (21 от 29 за 172 ярда), а атаката донесе 186 ярда по земя и два тъчдауна на Тевин Коулмън. Куотърбекът на СФ Джими Гарополо бе бледа сянка (11 от 19 за 131 ярда, тъчдаун и интерсепшън), но слабата му игра не повлия на изхода от мача.