Франция на финал в Берлин след невероятен обрат срещу Словения (видео + снимки)

Националният волейболен отбор на Франция се класира за финала на европейската олимпийска квалификация за мъже в Берлин. "Петлите" сътвориха невероятен обрат от 0:2 и изоставане от 8:10 в третия гейм до крайния успех с 3:2 (13:25, 22:25, 25:14, 25:21, 15:9) срещу европейския вицешампион Словения в първия полуфинал на турнира, игран тази вечер пред близо 3200 зрители в легендарната "Макс Шмелинг Хале" в германската столица.

Така играчите на Лоран Тили ще играят отново на финала на континенталната олимпийска квалификация след тази през 2016-а, когато загубиха от Русия с 1:3 гейма в битката за квота за Игрите в Рио. Франция има възможност да се класира за 6-и път в своята история на Олимпийски игри. Словения пък отпада от борбата за олимпийска виза.

На финала Франция очаква победителя от втората полуфинална среща между домакините от Германия и България, която започва след малко. Финалът на квалификацията е утре (10 януари) от 21,10 часа българско време.

В първите два гейма нищо в играта на "петлите" не се получаваше, грешките следваха една след друга и словенците изглеждаха много комфортно на полето. Словения водеше и в началото на третия гейм с 10:8, но две силни серии на сервис на Жан Патри и Ясин Луати обърнаха развоя и дадоха първи гейм на Франция при 25:14. Оттам насетне ситуацията на полето се обърна и Франция стигна до тайбрек. Там пък серия от сервиси на втория разпределител на французите Антоан Бризар реши крайния резултат - 15:9 и 3:2 за "петлите" и съответно класиране за големия финал на турнира.

Най-полезен за френския тим бе Жан Патри с 22 точки (1 блок, 3 аса и 46% ефективност в атака) за победата. Ървин Нгапет пък добави още 18 точки (4 блока, 2 аса, 29% ефективност в атака и 61% позитивно посрещане) за успеха.

За словенците Тончек Щерн реализира 20 точки (1 блок, 1 ас и 58% ефективност в атака). Капитанът Тине Урнаут (1 ас, 41% ефективност в атака и 50% позитивно посрещане) и Клемен Чебул (3 блока, 1 ас, 35% ефективност в атака и 52% позитивно посрещане) се отчетоха с 14 и 13 точки, но и това не бе достатъчно за победа.

СЛОВЕНИЯ - ФРАНЦИЯ 2:3 (25:13, 25:22, 14:25, 21:25, 9:15)
СЛОВЕНИЯ: Деян Винчич 3, Тончек Щерн 20, Тине Урнаут 14, Клемен Чебул 13, Ален Пайенк 7, Ян Кожамерник 6 - Яни Ковачич-либеро (Жига Щерн, Грегор Ропрет, Рок Можич, Митя Гаспарини 3)
Старши треньор: АЛБЕРТО ДЖУЛИАНИ
ФРАНЦИЯ: Бенжамен Тонюти, Жан Патри 22, Ървин Нгапет 18, Кевин Тили 2, Никола Льо Гоф 11, Бартелеми Шинениезе 8 - Женя Гребенников-либеро (Жулиен Линеел, Антоан Бризар 7, Ясин Луати 11)
Старши треньор: ЛОРАН ТИЛИ.