Арсенал се съвзе след безобразно първо полувреме и продължава напред

Арсенал победи с 1:0 Лийдс в последен мач от 3-ия кръг на ФА Къп. "Топчиите" бяха изключително объркани преди почивката и само късметът им помогна да не изостават в резултата. В началото на второто полувреме домакините стигнаха до гол, отбелязан от Рийс Нелсън, и той се оказа единствен в двубоя. В следващата фаза Арсенал ще играе срещу Борнемут.

За Арсенал това е втора поредна победа под ръководството на Микел Артета, след като преди няколко дни се наложи с 2:0 над Манчестър Юнайтед. Лийдс пък не успя да вземе реванш за поражението си с 0:1 през 2012 година, когато двата тима се срещнаха за последно. Артета заложи на състав, близък до оптималния. Големите отсъстващи бяха вратарят Бернд Лено, заменен от Емилиано Мартинес, Лукас Торейра и Пиер-Емерик Обамеянг. Атаката водеха Александре Лаказет и Никола Пепе, а зад тях действаше Месут Йозил.

Мениджърът на гостите Марсело Биелса пусна в предни позиции Патрик Бамфорд, подкрепян по фланговете от Езджан Алиоски и Джак Харисън.

Преди почивката се случи нещо, което малцина са очаквали. Гостите тотално надиграха Арсенал и можеха да водят убедително, ако не бяха пропуските на Бамфорд и две добри намеси на Мартинес. Веднъж и гредата помогна на стража на лондончани.

Футболистите на Лийдс показаха намеренията си още в началото, когато Бамфорд стреля покрай гредата. Отново нападателят на йоркшърци имаше възможност да се разпише малко по-късно, но Роб Холдинг поправи грешката си и го блокира.В 13-ата минута Матеуш Клих комбинира с Харисън, който шутира, но Емилиано Мартинес спаси. Не след дълго Харисън изведе по перфектен начин Патрик Бамфорд, който нацели напречната греда. Арсенал така и не успяваше да отговори на агресивната преса на съперника и атаките на гостите следваха една след друга. В 21-ата минута отново Емилиано Мартинес се намеси блестящо и запази нулевото равенство.

Лийдс продължи да доминира и да създава положения. До почивката отборът на Биелса отправи цели 15 удара по посока вратата на Арсенал. Толкова изстрели за едно полувреме срещу "топчиите" през настоящия сезон нанесе само Ливърпул на "Анфийлд". В 33-ата минута Алиоски беше близо до гола след удар с глава, но Мартинес се разтегна и разочарова национала на Северна Македония. Роби Готс също пропусна добра възможност, а Арсенал с нетърпение чакаше края на първите 45 минути.

Домакините не можеха да си позволят да бъдат мачкани по подобен начин и през второто полувреме. Думите на Артета в съблекалнята явно бяха повлияли положително на играчите в червено-бяло, които започнаха на високи обороти и с мисълта да отбележат гол.В 50-ата минута Лаказет можеше да открие резултата, но след удара му топката срещна гредата. В 51-ата отново французинът се озова на добра позиция, но стражът на Лийдс парира неговия изстрел. Надмощието на Арсенал доведе до попадение, автор на което стана Рийс Нелсън. Халфът се възползва от рикошет в Калвин Филипс и от няколко метра не сбърка - 1:0.

Голът успокои "топчиите", които заиграха по-уверено. Лийдс пък вече не беше толкова опасен, колкото преди почивката. Биелса се опита да промени развоя на мача, като пусна Стюарт Далас и Елдер Коща. В 65-ата минута Лаказет претендираше, че е бил фаилиран в наказателното поле от Гаетано Берарди, но сигнал за дузпа не последва. Четвърт час преди края удар на Пепе беше блокиран и топката излезе в корнер. Малко след това Лаказет пропусна да реши всичко, а реферът Антъни Тейлър поиска помощта на ВАР заради съмнения, че бари Нелсън е ударил нарочно Сократис. Бранителят на Лийдс обаче се размина без червен картон.

В крайна сметка Арсенал удържа победата и се класира за 4-ия кръг, а за Лийдс остава да гони основната си цел - завръщане в Премиър лийг.

АРСЕНАЛ - ЛИЙДС 1:0 (0:0)
1:0 Р. Нелсън (55)