Ръгбист стана спортист номер 1 на Уелс

Капитанът на националния отбор по ръгби Алън Уин Джоунс беше избран за спортист номер 1 на Уелс за 2019-а година на церемония, организирана от Би Би Си-Уелс. Скоро след невероятното представяне на уелския отбор по ръгби на Световното първенство в Япония, където те достигнаха до полуфинал, Алън Уин Джоунс беше посочен като номер 1 в страната с обществен вот.
Сабрина Форчън- състезателка по лека атлетика при хората с увреждане, остана на 2-о място, а третото е за състезателката по таекуон-до Джейд Джоунс, която иначе е олимпийска шампионка от 2012-а и 2016-а година.
Победителят беше основна фигура при спечеления Голям шлем през март, а също така стана и играчът с най-много мачове за страната си- 134.
Логично отборът по ръгби стана и отбор на годината, а треньорът им Уорън Гатланд е номер 1 при треньорите.
18-годишният състезател по кану-каяк Етиен Чапъл беше избран за най-добър млад спортист, а също така и за вдъхновяващ пример за сила на духа. На 12 години момчето е диагностициран с рак, след което трябва да претърпи ампутация на крак от коляното.
Но Чапъл продължава своя спортен път в атлетиката с протеза, баскетбола в инвалидни колички, адаптирани ски също с протеза и при дори в скалното катерене.
Събитие на годината в Уелс е организираното в страната Световно първенство по футбол за бездомници, което събра повече от 500 състезатели в седмичния фестивал.