Радост за Бенфика, Зенит е аут от Европа (видео + галерия)

Бенфика разгроми с 3:0 Зенит и се пребори за третото място в група "G" на Шампионската лига. Попадения на Франко Черви (47'), Пици (58') и автогол на Сердар Азмун (79') донесоха убедителния успех на домакините, които ще играят в Лига Европа през пролетта. Зенит пък провали еврокампанията си за едно полувреме. Руският тим беше втори в групата преди този мач, но тежкото поражение го прати на дъното.

Ситуацията беше такава, че Зенит трябваше да победи, за да е сигурен осминафиналист. При равенство питерци щяха да зависят от резултата в мача между Лион и РБ Лайпциг, а при загуба с два или повече гола щяха да завършат последни в групата. Именно към подобен резултат се стремеше Бенфика, за да измести руския шампион от третото място.

В Санкт Петербург Зенит спечели с 3:1, но за двубоя днес старши треньорът Сергей Семак имаше сериозни кадрови проблеми. Заради контузии той не можеше да разчита на Малком, Емануел Мамана, Себастиан Дриуси и Юрий Жирков. Ярослав Раицкий и Далер Кузяев пък бяха наказани и техните места заеха Йордан Осорио и Александър Ерохин. В предни позиции очаквано започнаха Артьом Дзюба и Сердар Азмун.

Преди този мач Бенфика разгроми с 4:1 като гост Боависта и продължи силната си серия в местното първенство. Португалският гранд можеше да се похвали с добър баланс срещу руски отбори в Лисабон - 5 победи, 2 равенства и 2 загуби, но тази вечер се нуждаеше от успех с повече от един гол разлика. Капитанът Андре Алмейда пропусна срещата заради травма и мястото му зае 18-годишният Томас Тавареш. Другият важен отсъстваще беше Рафа Силва. В атака старши треньорът Бруно Лаже пусна Винисиус и Чикиньо.

8 Бенфика - Зенит

Началото беше предпазливо, а първата по-интересна ситуация дойде в 15-ата минута след флангова атака на Бенфика, но защитник на Зенит блокира удара на Мораиш. Секунди по-късно капитанът Пици се обърна и стреля, но високо над вратата.

Домакините повече владееха топката, но атаките им се развиваха бавно и не носеха изненада за отбраната на руснаците. Зенит рядко нападаше, но в края на полувремето Азмун отправи два удара, а Дзюба се забави да комбинира с Иранския Меси в ситуация, която вещаеше сериозна опасност за вратата на Одисеас Влаходимос.

След почивката ситуацията се разви кошмарно за гостите. Те допуснаха гол още в 47-ата минута, когато Пици напредна отдясно и намери непокрития Черви, който на празна врата откри резултата. В 53-ата Михаил Кержаков изби топката в гредата след изстрел на Габриел, а в 56-ата Дъглас Сантос направи дузпа и получи червен картон, защото преди това вече имаше жълт. Зад топката застана Пици и покачи на 2:0 за Бенфика.

Семак се опита да промени нещо с включването на Игор Смолников и Алексей Сутормин, но инициативата вече беше изцяло на страната на домакините. Мораиш пропусна чудесна възможност за трети гол, а след това и Габриел шутира неточно от няколко метра.

Всичко за Зенит приключи в 79-та минута. След центриране от ъглов удар на Пици към близката греда Азмун се опита да изчисти, но вместо това с пета прати топката във вратата на Кержаков.

По този начин "орлите" се пребориха за третото място в групата и ще играят напролет в Лига Европа, а Зенит отпада от евротурнирите.