Ливърпул издържа още един труден тест и продължава защитата на трофея в ШЛ

Европейският клубен шампион Ливърпул продълава защитата на трофея. "Червените" победиха с 2:0 като гост РБ Залцбург и завършиха на първо място в група "Е" на Шампионската лига. Наби Кейта и Мохамед Салах се разписаха в разстояние на една минута след почивката и донесоха успеха на английския гранд, който се нуждаеше поне от равенство, за да се класира за осминафиналите.

За домакините единствената алтернатива бе победата. Австрийците изиграха силно първо полувреме и на няколко пъти можеха да поведат. Ливърпул също имаше много голови положения, но първото попадение падна чак в 57-та минута след грешка на вратаря Чичан Станкович. Веднага след това дойде и голът на Салах, след което за Ливърпул стана лесно.

Мениджърът на мърсисайдци Юрген Клоп този път не прибегна до ротациите от последните седмици и заложи на оптимална единайсеторка, водена от звездното офанзивно трио Мохамед Салах, Роберто Фирмино и Садио Мане, който се завърна сред титулярите, след като бе на пейката срещу Борнемут през уикенда. Сенегалецът се изправи срещу отбора, от който тръгна за големия футбол.

Другите две промени в състава на Ливърпул също бяха очаквани - на десния фланг на защитата действаше Трент Александър-Арнолд, а в средата на терена Жоржиньо Вайналдум застана до Наби Кейта (също бивш футболист на РБ Залцбург - б.р.) и капитана Джордан Хендерсън, който записа своя мач номер 50 за тима в евротурнирите. На пейката бе тийнейджърът Къртис Джоунс, направил своя дебют в Премиър лийг преди няколко дни.

Наставникът на домакините Джеси Марч пък разчиташе най-вече на младока Ерлинг Холанд, който е голмайстор на турнира до момента и се бе разписвал във всеки от предишните 5 мача. Норвежката сензация си партнираше в предни позиции с южнокорееца Хий-Чан Хван. Скоростта и техниката на Такуми Минамино също бяха сред основните оръжия на РБ Залцбург.

На вратата на австрийския тим бе Станкович, който известно време лекуваше контузия. В халфовата линия най-голяма отговорност падна върху опитния Златко Юнузович, на когото помагаха Енок Мвепу и Доминик Шобошлай.

На "Анфийлд" двата тима направиха истински спектакъл, украсен със 7 гола. Ливърпул поведе с 3:0, австрийците изравниха, но Салах донесе трите точки на "червените".

В исторически план мърсисайдци са губили само веднъж срещу съперник от Австрия, при пет победи и едно равенство.

50 РБ Залцбург - Ливърпул

Двубоят на "Ред Бул Арена" започна с опит за натиск на домакините, но Вирджил ван Дайк се справи с пробив на Холанд, а Алисон спаси силен изстрел на Мвепи. Ливърпул отговори с хубава атака през центъра и пропуск на Салах, останал очи в очи със Станкович.

В 7-ата минута Минамино получи пас с пета от Хван и шутира, но отново Алисон се намеси стабилно. Секунди по-късно напрежението се пренесе прд другата врата и Мане опита фалцов изстрел, но топката излезе в аут.

В 20-ата минута гостите имаха три последователни възможности да поведат, но Станкович парира удара на Мане, този на Кейта бе блокиран от защитник в черно, а накрая Александър-Арнолд прати топката високо над гредата. РБ Залцбург веднага отвърна с бърза контра и изстрел на Хван, който не затрудни Алисон.

В средата на полувремето Холанд напомни за себе си. Норвежецът напредна в наказателното поле и шутира по диагонала, но Алисон за пореден път бе заел добра позиция. В 29-ата минута Салах се озова непокрит в наказателното поле, но направи по-трудното и не уцели очертанията на вратата. Египтянинът можеше да открие и от пряк свободен удар на удобна позиция, но пак бе неточен.

Малко преди почивката домакините организираха нова хубава атака, но Холанд не си поведе добре топката. Норвежецът се реваншира секунди по-късно с перфектно подаване към набралия скорост Минамино, но той стреля покрай гредата. В добавеното време на първата част Салах изведе Кейта, но Станкович спаси и гостите стигнаха само до корнер.

В началото на втората част шоуто продължи и всяка атака вещаеше гол. На два пъти Салах се провали пред вратата на домакините и това можеше да има сериозни последици, защото в 50-ата минута Холанд шутира опасно, но встрани от целта.

Деян Ловрен се контузи и отстъпи мястото си на Джо Гомес, а Ливърпул вкара два гола за две минути след идентични грешки на безгрешния до момента Станкович. Стражът на РБ Залцбург излезе да пресрещне Садио Мане, но сенегалецът бе по-бърз и центрира към Кейта, който с глава наказа бившия си отбор.

Още в следващата атака мърсисайдци удвоиха преднината си и на практика сломиха домакните. Станкович отново закъсня и позволи на Салах да стигне пръв до топката. Последва удар от много малък ъгъл, но той бе максимално прецизен и египетският нападател се реваншира за предишните си пропуски.

Австрийците не се оказаха да атакуват, но в играта им вече нямаше същото настроение. Ливърпул започна все по-уверено да контролира ситуацията на терена, а и контрите на "червените" бяха много опасни. При една от тях Фирмино навлезе в наказателното поле, но не успя да се разпише. После пък Станкович спаси удар на Салах.

В последните минути темпото на игра спадна. Домакините се примириха със загубата, а Ливърпул не се стремеше на всяка цена към трети гол.

Мърсисайдци са победители в групата си с 13 точки и ще се надяват на по-лесен жребий на осминафиналите.  Напред продължава и Наполи след разгромен успех у дома с 4:0 над Генк. РБ Залцбург пък ще се включи в елиминациите на Лига Европа.