Шампионска Лига

Ливърпул издържа още един труден тест и продължава защитата на трофея в ШЛ

10 декември 2019 | 21:47 - Обновена
Европейският клубен шампион Ливърпул продълава защитата на трофея. "Червените" победиха с 2:0 като гост РБ Залцбург и завършиха на първо място в група "Е" на Шампионската лига. Наби Кейта и Мохамед Салах се разписаха в разстояние на една минута след почивката и донесоха успеха на английския гранд, който се нуждаеше поне от равенство, за да се класира за осминафиналите.

За домакините единствената алтернатива бе победата. Австрийците изиграха силно първо полувреме и на няколко пъти можеха да поведат. Ливърпул също имаше много голови положения, но първото попадение падна чак в 57-та минута след грешка на вратаря Чичан Станкович. Веднага след това дойде и голът на Салах, след което за Ливърпул стана лесно.

Мениджърът на мърсисайдци Юрген Клоп този път не прибегна до ротациите от последните седмици и заложи на оптимална единайсеторка, водена от звездното офанзивно трио Мохамед Салах, Роберто Фирмино и Садио Мане, който се завърна сред титулярите, след като бе на пейката срещу Борнемут през уикенда. Сенегалецът се изправи срещу отбора, от който тръгна за големия футбол.

Другите две промени в състава на Ливърпул също бяха очаквани - на десния фланг на защитата действаше Трент Александър-Арнолд, а в средата на терена Жоржиньо Вайналдум застана до Наби Кейта (също бивш футболист на РБ Залцбург - б.р.) и капитана Джордан Хендерсън, който записа своя мач номер 50 за тима в евротурнирите. На пейката бе тийнейджърът Къртис Джоунс, направил своя дебют в Премиър лийг преди няколко дни.Наставникът на домакините Джеси Марч пък разчиташе най-вече на младока Ерлинг Холанд, който е голмайстор на турнира до момента и се бе разписвал във всеки от предишните 5 мача. Норвежката сензация си партнираше в предни позиции с южнокорееца Хий-Чан Хван. Скоростта и техниката на Такуми Минамино също бяха сред основните оръжия на РБ Залцбург.

На вратата на австрийския тим бе Станкович, който известно време лекуваше контузия. В халфовата линия най-голяма отговорност падна върху опитния Златко Юнузович, на когото помагаха Енок Мвепу и Доминик Шобошлай.
На "Анфийлд" двата тима направиха истински спектакъл, украсен със 7 гола. Ливърпул поведе с 3:0, австрийците изравниха, но Салах донесе трите точки на "червените".

В исторически план мърсисайдци са губили само веднъж срещу съперник от Австрия, при пет победи и едно равенство.  Двубоят на "Ред Бул Арена" започна с опит за натиск на домакините, но Вирджил ван Дайк се справи с пробив на Холанд, а Алисон спаси силен изстрел на Мвепи. Ливърпул отговори с хубава атака през центъра и пропуск на Салах, останал очи в очи със Станкович.

В 7-ата минута Минамино получи пас с пета от Хван и шутира, но отново Алисон се намеси стабилно. Секунди по-късно напрежението се пренесе прд другата врата и Мане опита фалцов изстрел, но топката излезе в аут.
В 20-ата минута гостите имаха три последователни възможности да поведат, но Станкович парира удара на Мане, този на Кейта бе блокиран от защитник в черно, а накрая Александър-Арнолд прати топката високо над гредата. РБ Залцбург веднага отвърна с бърза контра и изстрел на Хван, който не затрудни Алисон.

В средата на полувремето Холанд напомни за себе си. Норвежецът напредна в наказателното поле и шутира по диагонала, но Алисон за пореден път бе заел добра позиция. В 29-ата минута Салах се озова непокрит в наказателното поле, но направи по-трудното и не уцели очертанията на вратата. Египтянинът можеше да открие и от пряк свободен удар на удобна позиция, но пак бе неточен. Малко преди почивката домакините организираха нова хубава атака, но Холанд не си поведе добре топката. Норвежецът се реваншира секунди по-късно с перфектно подаване към набралия скорост Минамино, но той стреля покрай гредата. В добавеното време на първата част Салах изведе Кейта, но Станкович спаси и гостите стигнаха само до корнер.

В началото на втората част шоуто продължи и всяка атака вещаеше гол. На два пъти Салах се провали пред вратата на домакините и това можеше да има сериозни последици, защото в 50-ата минута Холанд шутира опасно, но встрани от целта.  Деян Ловрен се контузи и отстъпи мястото си на Джо Гомес, а Ливърпул вкара два гола за две минути след идентични грешки на безгрешния до момента Станкович. Стражът на РБ Залцбург излезе да пресрещне Садио Мане, но сенегалецът бе по-бърз и центрира към Кейта, който с глава наказа бившия си отбор.

Още в следващата атака мърсисайдци удвоиха преднината си и на практика сломиха домакните. Станкович отново закъсня и позволи на Салах да стигне пръв до топката. Последва удар от много малък ъгъл, но той бе максимално прецизен и египетският нападател се реваншира за предишните си пропуски.
Австрийците не се оказаха да атакуват, но в играта им вече нямаше същото настроение. Ливърпул започна все по-уверено да контролира ситуацията на терена, а и контрите на "червените" бяха много опасни. При една от тях Фирмино навлезе в наказателното поле, но не успя да се разпише. После пък Станкович спаси удар на Салах.

В последните минути темпото на игра спадна. Домакините се примириха със загубата, а Ливърпул не се стремеше на всяка цена към трети гол.
Мърсисайдци са победители в групата си с 13 точки и ще се надяват на по-лесен жребий на осминафиналите.  Напред продължава и Наполи след разгромен успех у дома с 4:0 над Генк. РБ Залцбург пък ще се включи в елиминациите на Лига Европа.

Majeed Ashimeruвлиза Majeed Ashimeru
87' Наби Кейта  Наби Кейтаизлиза
Дивок Ориги  Дивок Оригивлиза
Erling Braut Haalandизлиза Erling Braut Haaland  75' Роберто Фирмино  Роберто Фирминоизлиза
Масая Окугававлиза Масая Окугава  Джеймс Милнър  Джеймс Милнървлиза
Златко Юнузовичизлиза Златко Юнузович  68'
Patson Dakaвлиза Patson Daka
58' Мохамед Салах  Мохамед Салахгол
57' Наби Кейта  Наби Кейтагол
53' Деян Ловрен  Деян Ловренизлиза
Джо Гомес  Джо Гомесвлиза
51' Садио Мане  Садио Манежълт картон