Един от грандовете в Бразилия изпадна и последваха безредици

Един от легендарните отбори в Бразилия Крузейро изпадна за първи път в своята история от елита на страната. Двукратният носител на Копа Либертадорес, четирикратен шампион на Бразилия и шесткратен носител на Купата на Бразилия, догодина ще играе във втора дивизия. Това стана ясно, след като "лисиците" отстъпиха от детронирания вече шампион Палмейрас на своя стадион "Минейрао". Двубоят от последния кръг на бразилската Серия "А" завърши 2:0 за гостите, а головете бяха дело на Зе Рафаел (58) и Дуду (84).

Тимът от Бело Оризонте имаше нужда от победа, за да се опита да изпревари 16-ия в класирането Сеара, който гостуваше на Ботафого в срещата от 38-ия кръг. Съставът на Сеара имаше 38 точки преди мача, докато Крузейро, който бе в серия от осем поредни мача без победа и четири поредни загуби, имаше актив от 36 точки. "Сините" трябваше да спечелят срещу втория в класирането, надявайки се, че Ботафого също ще спечели, тъй като при равен брой точки головата разлика беше в полза на Сеара, който имаше минус пет попадения, а Крузейро бе с минус 17 до днес. Първата част в Рио де Жанейро Ботафого водеше с гол на Винисиус в 39-ата минута, докато на "Минейрао" срещата вървеше 0:0, което също не вършеше работа на домакините. След почивката в рамките на няколко минути Тиаго Галхардо изравни от дузпа да тима от Форталеза, а Палмейрас поведе на Крузейро.

Това означаваше, че за първи път в 99-годишната история на "лисиците" клубът ще изпадне. Този факт доведе до масови безредици по трибуните на стадиона, като бесни фенове започнаха да чупят седалки, да се хвърлят бомби и голяма част от тях се опитат да нахлуят на терена. Наложи се въоръжените органи на реда да влязат на трибуните, а близо 30-хилядната публика да бъде евакуирана. Безредиците продължиха и извън стадиона, както и в града.

Крузейро, който записа най-черната година в своята история, плати солено за лошото управление на клуба. Множеството финансови неуредици, смяната на четирима треньори и уволненията на всички ръководни фактори, които се опитаха да се противопоставят на грешната политика. Играчите на градския съперник Атлетико Минейро пък подивяха от радост след изпадането на Крузейро, въпреки че загубиха с 1:2 гостуването си на Интернасионал.

Феновете на "черно-белите" също излязоха да празнуват нещастието на своите съграждани.

Новият шампион на страната и на Южна Америка Фламенго беше разбит в последния кръг от Сантос с 0:4, като двата клуба в комплект със Сао Пауло останаха единствените три състава на Бразилия, които никога не са изпадали от елита на Бразилия.