Роналдо вкара, но Лацио нокаутира Ювентус след 16 години (видео+галерия)

Отборът на Лацио нанесе първа загуба на Ювентус на Маурицио Сари. "Орлите" обърнаха шампионите с 3:1 в големия сблъсък от 15-ия кръг на Серия "А". Кристиано Роналдо даде аванс на "бианконерите" в 25-ата минута, но Луис Филипе (45+1), Сергей Милинкович-Савич (74) и Фелипе Кайседо (90+5) прекъснаха 16-годишната серия без успех на "бианкочелестите" в домакинствата на Юве в калчото. Последният успех на Лацио пред своите тифози бе през далечната 2003 година, след което грандът от Торино имаше 11 победи и три равенства на "Олимпико".

Голмайсторът на първенството Чиро Имобиле дори си позволи лукса да изпусне дузпа в 78-ата минута, а в 69-ата минута Хуан Куадрадо беше изгонен след намесата на ВАР.

Около 60 000 тифози видяха успеха на момчетата,  водени от Симоне Индзаги, които вече са само на три точки от Юве (36) и на пет от лидера Интер (38). Големият печеливш в този сблъсък бе именно грандът от Милано, който с равенството си с Рома (0:0) на "Джузепе Меаца" успя да дръпне с две точки пред хегемона на Ботуша през последните осем сезона.

63 Лацио - Ювентус 3:1

Индзаги

заложи на същите 11, които донесоха победата с 3:0

над Удинезе. Имащият 17 гола през този сезон Имобиле и Хоакин Кореа водеха атаката в схемата 3-5-2. Пред Стракоша в защита действаха Луис Филипе, Ачерби и Раду. Ладзари, Милинкович-Савич, Лейва, Луис Алберто и Сенда Лулич бяха халфовете.

Маурицио Сари пък прибегна

до три смени сред титулярите от равенството 2:2

със Сасуоло. Войчех Шчесни, Блес Матюиди и Пауло Дибала стартираха вместо Джанлуиджи Буфон, Емре Джан и Гонсало Игуаин.

Пред вратаря на Полша бранителите бяха Куадрадо, Бонучи, Де Лихт и Алекс Сандро. Матюиди, Пянич и Родриго Бентанкур действаха зад плеймейкъра Федерико Бернардески, а Роналдо и Дибала бяха в атака.

Двубоят стартира със страхотна хореография на "Курва Норд", която подкрепяше любимците си през цялата среща. Първият удар беше на Дибала, но Стракоша спаси. Вратарят отново се намеси в 11-ата минута, като предотврати попадение директно от корнер.

В 25-ата минута Роналдо прати топката в мрежата след подаване на Бентанкур. Голът беше негов седми за сезона в първенството и първи далеч от "Алианц Стейдиъм". В 40-ата минута уругвайският халф се контузи и беше заменен принудително. Малко преди края на първата част Роналдо пропусна да удвои. "Седмицата" стреля с глава, но топката беше избита от голлинията. Секунди по-късно обаче "орлите" стигнаха до изравнително попадение. Луис Филипе беше оставен непокрит от Бонучи и Алекс Сандро и с глава от няколко метра изравни. Той засече центриране на Луис Алберто, който пък вече има 10 асистенции през този сезон.

След почивката двата състава търсеха победата. Груб фаул на Филипе срещу Матюиди обаче изненадващо не бе отсъден на границата на наказателното поле. Това вбеси скамейката и играчите на Юве. Дибала се прояви като егоист в 66-ата минута, когато Стракоша спаси, а минута по-късно Имобиле пропусна да направи пълен обрат.

В 69-ата минута Куадрадо фаулира откъсващия се Ладзари и получи жълт картон, но след начесата на ВАР реферът Арати му показа директен червен картон. Това се оказа ключово, тъй като с петимата си халфове в центъра и човек предимство Лацио започна да търси още повече успеха.

Пет минути след това Милинкович-Савич със страхотно спиране преодоля Де Лихт и донесе пълен обрат. Сърбинът беше намерен с поредното брилянтно подаване на испанския плеймейкър Луис Алберто, за който асистенцията беше 11-та през сезона, което го прави абсолютен лидер в топ първенствата на Европа.
Няколко минути по-късно Кореа се откъсна от защитата и Шчесни го фаулира, а това означаваше дузпа. Зад топката застана Имобиле, но вратарят на Юве спаси, а при добавката беше още по-добър, спасявайки и втория удар на голаджията.

Това бе първата пропусната дузпа на Чиро от октомври 2017 година, след което се бе разписал 12 пъти поред в калчото от бялата точка. Минута преди края Кайседо влезе на терена, а  секунди по-късно матира Ювентус с трето попадение във вратата на шампионите.

Така Лацио прекъсна серията си от 16 години без успех на "Олимпико", записвайки едва втора победа в последните  30 мача в Серия "А" срещу Юве - 1 победа, 22 загуби и 6 равенства. Освен това играчите на Симоне Индзаги, които през този сезон спряха и 30-годишната си черна серия срещу Милан на "Сан Сиро", записаха десети пореден мач, в който вкарват два или повече гола в калчото. Това нещо се случва за първи път в историята на клула и едва за трети в Серия "А". Досега единствено Интер през 2006/2007 г. и Аталанта  през 2019/2020 г. го бяха постигали през този век.

Интересното е, че Юве беше единственият тим, който нямаше загуба през този сезон от петте най-големи първенства - 15 победи и 4 равенства. Преди година след 19 официални мача Старата госпожа имаше цели шест поражения.

Сега звездите на Сари приемат Удинезе следващия кръг, а Лацио гостува на Каляри, но преди това и двата тима имат мачове от евротурнирите.

ЛАЦИО - ЮВЕНТУС 3:1