Блестяща продукция на Манчестър Юнайтед в дербито, Сити изпадна в безизходица (видео)

Манчестър Юнайтед може да се представя колебливо от началото на сезона, но показва силна игра срещу големите. Такъв беше случаят и в градското дерби с Манчестър Сити. Тимът на Оле Гунар Солскяер повали шампиона, след като го победи с 2:1 на "Етихад".

"Червените дяволи" изиграха фантастично първо полувреме. Маркъс Рашфорд откри резултата в 23-ата минута от дузпа, отсъдена за нарушение срещу него. В следващите минути той пропусна на два пъти да отбележи нов гол. Такъв падна в 29-ата минута, когато Марсиал изненада Едерсон. Домакините успя да върнат едно попадение чак пет минути чрез влезлия като резерва Отаменди.

След като победи Тотнъм и Ман Сити в рамките на четири дни, Манчестър Юнайтед се изкачи на пето място в класирането, а след загубата на Челси от Евертън изостава на пет точки от лондончани, които са четвърти. Отборът на Солскяер няма загуба срещу водещите отбори от началото на сезона.

Положението на Сити става все по-тревожно за Гуардиола и играчите му. Шампионът от последните две години е трети, а вече изостава на цели 14 точки от лидера Ливърпул. Проблемите в защита на тима отново се усложниха, тъй като Джон Стоунс се контузи и бе сменен след час игра.

Двубоят започна във вихрено темпо и с непрестанни атаки към двете врати. "Гражданите" имаха известно предимство и в определени моменти бяха оградили наказателното поле на съперника. Това обаче не попречи на гостите да стигнат до две великолепни възможности да открият резултата в първите 10 минути. Още в самото начало добра атака изведе Даниел Джеймс на добра позиция, но той стреля право в Едерсон.

Близо до другата врата Стърлинг на два пъти проби отлично, но Сити не стигна до завършващ удар. В деветата минута "червените дяволи" отново преодоляха защитата на градския съперник. Лингард бе изведен от Рашфорд и стреля от малък ъгъл, но Едерсон спаси.

Ман Юнайтед продължи да действа много добре в нападение и успяваше да блокира опитите на домакините да атакуват. Следващата добра ситуация за гол се откри пред Марсиал. Французинът стреля силно, но вратарят на съперника изби.

В 20-ата минута Рашфорд навлезе в наказателното поле и бе съборен от Бернардо Силва. Играта продължи и чак при спирането известно време по-късно ситуацията бе разгледана със системата за видеоповторения. Тогава напълно закономерно бе отсъдена дузпа за отбора на Солскяер, а във втори пореден мач Рашфорд бе точен от бялата точка и гостите поведоха.

Следващите минути английският национал бе в центъра на вниманието. Той първо пропусна да удвои преднината на Юнайтед от великолепна позиция след прекрасна контраатака, а секунди по-късно отправи великолепен удар от място, но топката се удари в горната греда.

Защитата на Ман Сити не успяваше да се справи с атакуващите футболисти на съперника и ги изпусна още веднъж след половин час игра. Марсиал задържа топката, направи двойно с Джеймс и с удар в близкия ъгъл изненада Едерсон за 0:2.

Към края на първото полувреме отборът на Гуардиола успя да натисне малко и стигна до няколко удара. Най-доброто положение бе пропуснато от Жезус. Де Бройне сложи топката на главата му, но изстрелът му от великолепна позиция бе встрани от вратата. Секунди преди почивката домакините имаха сериозни претенции за дузпа. След центриране на Уокър топката се удари в ръката на Фред в наказателното поле. Бразилецът опита да прибере ръцете си, но спря топката и по този начин предотврати опасна ситуация. Положението бе разгледано с ВАР, но дузпа не бе отсъдена, което вбеси Гуардиола, който сигурно вече смята, че системата е срещу него, след като поредно решение този сезон е в ущърб на неговия тим.

"Гражданите" владееха топката в големи периоди през втората част, но трудно стигаха до положения. Линдельоф се намеси отлично в ситуация, в която Де Бройне можеше да стреля опасно. Контраатаките на гостите пък съвсем не бяха безопасни. След час игра положението на домакините стана още по-тежко, тъй като Джон Стоунс се контузи и на негово място се появи Отаменди. Именно аржентинецът бе близо до гол в 72-ата минута, когато стреля с глава, но топката мина встрани от вратата.

Мачът не мина и без грозни сцени, тъй като феновете на Манчестър Сити замериха Фред с предмети. Бразилецът опита да изпълни ъглов удар и бе нападнат от стоящите наблизо фенове, като по него полетяха пластмасова бутилка, запалка и други неща.

Влизането на Марез даде свежест на атаката на домакините. В една ситуация той проби, но центрирането му беше много силно и топката мина над Стърлинг. Битката на терена включваше и цинични нарушения на Перейра, който също влезе като резерва, и Де Бройне. В 82-ата минута Лингард можеше да реши всичко. Той завърши бърза атака на "червените дяволи", но ударът му бе право в Едерсон.

Тимът на Гуардиола успа да стигне до гол пет минути преди края. След центриране от ъглов удар Отаменди засече топката и върна интригата. Попадението вдъхнови “гражданите” и те се хвърлиха в атаки, подкрепяни от публиката. Натискът на домакините бе много сериозен, а малко по-късно Де Хеа направи голямо спасяване след удар на Марез. В заключителните секунди след ъглов удар се стигна до разбъркване в наказателното поле на Юнайтед, но защитата на гостите успя да се справи.
МАН СИТИ - МАН ЮНАЙТЕД 1:2
0:1 - Рашфорд (23-д)
0:2 - Марсиал (29)
1:2 - Отаменди (85)