Само два отбора завършиха с пълен актив в първата фаза на СП по хандбал

Олимпийският шампион Русия и Испания завършиха с пълен актив първата фаза на Световното първенство по хандбал за жени в Япония. "Сборная" днес надделя в пряк двубоя за първото място в група "D" над Швеция с 30:22 (16:11). Ярослава Фролова реализира 11 попадения за петата поредна победа на четирикратните световни шампионки.

Иберийките също записаха пети успех в група "С" след драматично 27:26 (14:14) над Черна гора. Испанките наваксаха изоставане от 19:23 и нанесоха първо поражение на съперника в надпреварата.

Азиатският първенец Република Корея също завърши без поражение в първата фаза на турнира, след като в последния си мач от група "Б" завърши 27:27 (14:15) срещу Германия. Бундестимът се спари от поражение след четири безответни гола в края, но южнокорейките завършиха на върха с 8 точки, а съперничките им останаха на втората позиция със 7.

Защитаващият титлата си Франция сензационно отпадна от борбата за отличията, след като в последния кръг загуби от Дания с18:20 (7:9) и остана на четвъртото място в група "Б" с 5 точки. С успеха датчанките събраха 7 точки и се класираха трети в групата, за да продължат напред.

Франция пък ще играе срещу Ангола за разпределението на местата от 13-о до 16-о. В група "А" Холандия надделя над Норвегия с 30:28 (14:18) след страхотен обрат след почивката и нанесе първо поражение на световните вицешампионки. Двата отбора завършиха с по 8 точки, но холандките взеха първото място заради победата в прекия двубой.

В основната фаза на надпреварата в група 1 попаднаха Холандия, който стартира с 4 точки, Германия (3), Норвегия и Република Корея (по 2), Дания (1) и Сърбия (0). В група 2 са Русия и Испания (по 4 точки), Швеция и Черна гора (по 2), Румъния и домакинът Япония (по 0). Първите два от всяка група се класират за полуфиналите.