Зенит разгроми Динамо за едно полувреме (видео)

Шампионът Зенит разгроми с 3:0 Динамо (Москва) и увеличи на 11 точки преднината си на върха в класирането на руското първенство. Всички попадения паднаха още до почивката, а техни автори станаха Сердар Азмун, Бранислав Иванович и Артьом Дзюба, който вече е едноличен водач в листата на стрелците с 11 гола.

Мачът беше съпътстван и от протест на феновете на домакините. Една част от тях демонстративно напуснаха стадиона в 40-ата минута в знак на солидарност с привържениците на големия съперник на питерци Спартак (Москва), които бяха арестувани в Санкт Петербург преди дербито между двата тима в предишния кръг. Ултрасите на Зенит оставиха сектора си празен, но с транспарант с надпис: "Фенът не е престъпник".
Запалянковците на Динамо също подкрепиха протеста. Те опитаха да напуснат "Газпром Арена" в 30-ата минута, но първоначално бяха спрени от полицията. Малко по-късно гостуващите фенове все пак излязоха от съоръжението.

Динамовци влязоха в двубоя със самочувствие след трите си поредни победи, но получиха гол още в 6-ата минута. Точен беше Азмун след хубаво подаване на Алексей Сутормин. Последва период, в който действията се водеха в средата на терена, без никой от съперниците да вземе надмощие. В 35-ата минута след изпълнение на ъглов удар Олег Шатов центрира към Иванович и сръбският ветеран се разписа с глава за 2:0.

В края на полувремето домакините вкараха и трети гол. Пасът отново дойде от Шатов, Дзюба овладя с гърди, стреля и с помощта на гредата прати топката в мрежата.

След почивката в игра за Динамо се появиха Шарл Каборе и Клинтът Н'Жие, но московчани вече се бяха предали. Н'Жие можеше да върне един гол в 71-ата минута, но стреля неточно. В края пък голям пропуск направи Александър Ерохин от Зенит.

Питерци приключват първия дял от сезона с 45 точки след 14 победи, 3 равенства и 2 загуби. Отборът на Сергей Семак е отбелязал най-много голове и е допуснал най-малко.

Динамо заема 7-о място в подреждането с 24 точки и е един от тимовете с най-слаба атака в РПЛ.