Две гръмотевици на Бейли удариха Байерн насред Мюнхен

Байер (Левркузен) ликува с първата си победа като гост на Байерн (Мюнхен) в Бундеслигата от седем години насам. "Аспирините" спечелиха с 2:1 на "Алианц Арена", нанасяйки на шампионите трето поражение от началото на сезона в германския елит, като в последните 10 минути бяха с човек по-малко заради изгонването на Жонатан Та.

В самото начало домакините очаквано бяха по-активни и имаха две добри възможности - първо Кимих центрира опасно от фаул, но Мартинес не успя да насочи топката с глава в 6-ата минута. Три по-късно Гнабри обработи хубав пас на Алаба, но стреля в гредата на пазената от Храдецки врата.

Гостите от Левркузен откриха резултата минута по-късно - Леон Бейли оползотвори чудесен пас от центъра на терена на Кевин Фоланд, а след това прати топката в долния десен ъгъл на Нойер за 1:0. В редиците на Байер се появи импулс, в следствие на който играчите на Петер Бос се задържаха по-трайно в противниковата половина.

В 18-ата минута Мюлер имаше изключителна възможност, след като Гнабри привлече както Храдецки, така и Свен Бендер към себе си, отклонявайки топката към Мюлер. Той обаче не я отигра достатъчно бързо и Та я отне буквално от върха на обувката му. Перишич разтресе напречната греда в 22-ата минута, но разочарованието му бе допълнено и от вдигнат флаг за засада.

Серж Гнабри продължи да бъде най-активен в атаката на мюнхенския клуб и след малко повече от половин час футбол шутира силно от границата на наказателното поле, ала извън очертанията на вратата. Томас Мюлер грабна първото си попадение за сезона в 34-ата минута, като това се случи от сходна с тази на Гнабри ситуация. 30-годишният футболист стреля, а топката се отби в крака на Бендер, за да се оплете в мрежата - 1:1.

Радостта на футболисти и фенове на домакините не трая дълго - в 35-ата минута Леверкузен разгърна нова светкавична атака, Фоланд намери Бейли на левия фланг, а той от своя страна проби към средата и отбеляза втория си гол, този път в левия ъгъл на Нойер за 2:1.

Гнабри предпочете да комбинира със съотборник при ситуация, в която трима играчи на шампионите бяха сами срещу противниковия вратар в 45-ата минута. Германският национал отклони вляво към Перишич, който обаче не реагира достатъчно бързо и до изравнителен гол не се стигна. За последно Байер имаше преднина срещу Байерн на почивката на 28 октомври 2012 година, когато триумфира като гост с 2:1.

Първата опасност след подновяването на играта бе на сметката на Байер и отново дойде след контраатака. Диаби надбяга Дейвис в 51-ата минута и комбинира с Амири, който шутира, но топката попадна в обсега на Нойер и той спаси. В 55-ата минута Левандовски имаше шанс да отбележи, като негов удар се яви като завършек на добра отборна акция на баварците, но топката премина на минимално разстояние от дясната греда. Натискът на Байерн се засили и в 58-ата минута Перишич не успя да вкара след балонно центриране на Павар, а в следващите две минути Храдецки бе основно действащо лице, спасявайки последователно удари на Левандовски.

Дори и без Бейли, който напусна заради контузия в 63-ата минута, футболистите на Леверкузен продължиха да създават опасности чрез контраатаки по фланговете. Поредният добър шанс бе на сметката на Диаби, но той не успя да преодолее Нойер в 65-ата минута.

Гол на Амири бе отменен правилно заради засада в 68-ата минута, а Ханзи Флик направи две смени, изваждайки от игра Мюлер и Перишич, като заложи на Филипе Коутиньо и Кингсли Коман на техните места. Горетцка надскочи всички в наказатлното поле в 76-ата минута и стреля с глава, за да уцели гредата след центриране от ъглов удар.

Жонатан Та бе изгонен с директен червен картон в 81-ата минута, след като на пръв поглед събори откъсващия се сам срещу вратаря Филипе Коутиньо, но от повторенията не си пролича ясно дали между двамата наистина имаше контакт. Левандовски стреля от последавалия свободен удар, но не затрудни Храдецки от около 20 метра дистанция.

Разбъркване в наказателното поле на гостите завърши с нова греда, след като секудни преди това съдията даде шестминутно продължение, в което обаче повече голове нямаше и победата на Байер бе факт. Баварците не успяха да стигнат до втори гол, макар че 9 от ударите им попаднаха в очертанията на вратата, а други два - в гредите.