България U17 завърши със загуба на евроквалификацията, ще играе във втория кръг

Националният волейболен отбор на България за девойки до 17 години, воден от Теодора Бечева, завърши със загуба на квалификацията за Европейското първенство през 2020 година. Младите "лъвици" отстъпиха на Сърбия с 0:3 (15:25, 16:25, 8:25) в последния си мач от зоналната квалификация за Евроволей 2020, игран този следобед в турския град Балъкесир.

Така българките завършиха на последното 5-о място в групата без нито една победа. Сърбия е начело във временното класиране с 3 победи от 3 мача и 9 точки, но преди изиграването на втората среща днес между домакините от Турция и Румъния. По този начин България ще се бори за място в шампионата на Стария континент във втория кръг на квалификациите през април следващата година, заедно с останалите три тима в групата. Утре (30 ноември) Сърбия пък се изправя срещу Турция в битка за първото място в класирането и директна квота за Евроволей 2020.

Първата част стартира равностойно, след което сръбкините поеха инициативата и закономерно поведоха в резултата след 25:15. Под диктовката на Сърбия мина и втория гейм - 25:16. В третия гейм младите сръбски волейболистки имаха пълно предимство и оставиха българските си съпернички едва на 8 точки за крайното 3:0.

Най-резултатна за българския отбор бе Маргарита Узунова с 8 точки (2 аса, 32% ефектовност в атака и 25% позитивно посрещане). За тима на Сърбия Александра Ужелац бе над всички със 17 точки (1 блок, 4 аса и 63% ефективност в атака) за победата.

СЪРБИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:0 (25:15, 25:16, 25:8)
СЪРБИЯ: Нина Мандович 5, Александра Ужелац 17, Стефана Пакич 11, Ксения Томич 6, Ива Сучурович 4, Хена Куртагич 11 - Аня Куюнджич-либеро (Ана Ярамазович. Йована Зеленович 2, Аня Зубич, Уна Ваягич 5, Ивона Лазович)
Старши треньор: ЙОВО ЧАКОВИЧ
БЪЛГАРИЯ: Маргарита Гунчева, Ива Дудова 4, Маргарита Узунова 8, Виктория Коева 3, Ивана Ефремова 1, Цветомира Миткова 3 - Марина Анастасия Карапаунова-либеро (Михаела Харизанова 1, Радостина Ананиева 1, Алина Атанасова 3, Христина Пеева, Андреа Цветкова-либеро)
Старши треньор: ТЕОДОРА БЕЧЕВА.