Ливърпул остана на върха, но отново не успя да победи Наполи (видео)

Лидерите в Група "Е" на Шампионската лига Ливърпул и Наполи не успяха да се победят и да си гарантират класиране за следващата фаза на надпреварата, след като завършиха при резултат 1:1 сблъсъка си на "Анфийлд". Гостите поведоха с гол на Дрис Мертенс в 21-вата минута, като това си остана и единствената им опасна атака в този двубой. След този момент, и особено през втората част, тимът на Карло Анчелоти мислеше единствено за защитата. Ливърпул изравни чрез Деян Ловрен (65'), но този път не успя да стигне до пълен обрат, както правеше доста пъти от началото на сезона, и не съумя да вземе реванш за поражението в Неапол през септември. Така, за да се класира за 1/8-финалите, европейският шампион не трябва да губи от Залцбург като гост в последния кръг. Наполи пък ще трябва да осигури преминаването си в следващата фаза в домакинство срещу аутсайдера Генк.

Мениджърът на Ливърпул Юрген Клоп бе направил три промени в сравнение с двубоя с Кристъл Палас през уикенда. Мохамед Салах се завърна сред титулярите, заменяйки Алекс Окслейд-Чембърлейн. Джо Гомес стартира на мястото на Трент Александър-Арнолд, докато Джеймс Милнър влезе в халфовата линия за сметка на Жоржиньо Вайналдум.

Джовани Ди Лоренцо, който по принцип играе като бек, започна в ролята на дясно крило в доста дефанзивната формация на Карло Анчелоти. Партньор на Дрис Мертенс в атака бе Ървинг Лозано. Лоренцо Инсиние пропусна двубоя заради контузия.
В първите 20-ина минути не се случи почти нищо интересно на "Анфийлд". Лошата новина за Юрген Клоп обаче бе, че Фабиньо получи контузия и бе заменен от Вайналдум. Малко след това Милнър и Фирмино комбинираха много технично в наказателното поле, но в последния момент пасът на халфа бе пресечен.

В 21-вата минута Наполи поведе от нищото. Мертенс скочи на въздушен двубой с Ван Дайк в центъра на терена. Холандецът падна, но играта продължи. Това обаче отвори пространство в отбраната на домакините, а Ди Лоренцо отправи страхотен пас към Мертенс, който се стрелна напред. Белгиецът стреля много технично в далечния ъгъл, давайки аванс на гостите. ВАР прегледа ситуацията както за евентуално нарушение срещу Ван Дайк, така и за засада. След известно забавяне голът в крайна сметка бе зачетен. Добрата новина за домакините бе, че контузията на Ван Дайк не бе сериозна и след като получи помощ, той се върна в игра.
След попадението Ливърпул очаквано атакуваше повече, но Наполи действаше много организирано в защита. В добавеното време на първата част главният рефер Дел Серо Гранде показа жълт картон на Юрген Клоп заради негова бурна реакция след нарушение срещу Мане. Милнър пък направи добър пробив, който завърши с удар в близкия ъгъл, но Мерет изби.

В 55-ата минута Мерет изпусна топката след фалцово центриране на Хендерсън, Фирмино веднага опита удар към врата, но Кулибали изчисти от голлинията. Натискът на Ливърпул се усилваше, а гостите се бяха прибрали дълбоко в половината си и не успяваха да изнесат топката. Удар на Салах попадна в ръцете на Мерет, а Фимино не успя да завърши точно с глава друга добра атаката на домакините.
Логичното се случи в 65-ата минута, когато Деян Ловрен засече добре с глава центриране на Милнър от корнер и изравни резултата. Гостите имаха претенции, че хърватинът е извършил нарушение срещу Мертенс. Ситуацията мина проверката на ВАР и голът правилно бе зачетен.
В 70-ата минута Кулибали задържа Салах в наказателното поле. Египтянинът обаче остана на краката си и се опита да отиграе.
Натискът на Ливърпул до финала не даде резултат, а пък Наполи явно бе доволен от точката.