Дзюба отново бележи, Зенит се изравни с Лион (видео + галерия)

Зенит победи с 2:0 Лион и значително увеличи шансовете си да продължи на осминафиналите в Шампионската лига. Артьом Дзюба и Магомед Оздоев вкараха в края на всяко от полувремената за питерци, а гостите пропуснаха своите шансовете в началните минути след почивката.

Победата позволи на Зенит да събере 7 точки и да се изравни с днешния си съперник на второто място в група "G". Лидер в нея е РБ Лайпциг, а на дъното е Бенфика.

На старта на груповата фаза двата тима направиха равенство във Франция (1:1) и Лион остана без победа срещу Зенит в трите досегашни мача помежду им. Освен това, "хлапетата" се надяваха да прекъснат и друга негативна тенденция, а именно: нито един френски клуб да няма успех в Санкт Петербург.

Старши треньорът на Зенит Сергей Семак трябваше да сглобява състава си без трайно контузените Малколм и Емануел Мамана, липсваха още Юрий Жирков и Олег Шатов. Бившият руски национал не изненада с избора си на нападатели - Артьом Дзюба и Сердар Азмун, които се разписаха при победата над Рубин в Казан през уикенда.

В центъра на защитата пред стража Михаил Кержаков действаха капитанът Бранислав Иванович, Ярослав Ракицкий и Вячеслав Караваев, а Дъглас Сантос и Себастиан Дриуси уплътняваха двата фланга. В средата на терена си партнираха Вилмар Бариос, Магомед Оздоев и Далер Кузяев.

Атаката на Лион водеше Муса Дембеле, който нямаше нито един гол в Шампионската лига през сезона, но с 10 попадения оглавява листата на стрелците в Лига 1. Звездата Мемфис Депай пропусна мача заради контузия и това беше сериозен проблем, защото холандският национал се разписа във всеки от предишните 4 двубоя в турнира. Усем Ауар, Тиаго Мендеш и Мартен Терие бяха другите отсъстващи за гостите. Те стартираха с петима бранители, а в халфовата линия Руди Гарсия заложи на Бертран Траоре, Джеф-Рене Аделаид, Люка Тусар и Максуел Корне.

Температурата в Северната столица беше малко под нулата, но мачът се игра при спуснат покрив и условията за футбол бяха наистина добри. Гостите започнаха със самочувствие и се задържаха продължително в половината на Зенит, но първият опасен удар към една от двете врати отправи Азмун. В 12-ата минута Дзюба хитро подаде на Азмун, но той малко закъсня и извърши нарушение срещу вратаря Антони Лопеш. Малко по-късно след статично положение Джейсън Денайър отклони топката, но тя беше лесна за Кержаков.

В 19-ата минута поредица от рикошети прати топката на крака на Траоре, но от малък ъгъл той нямаше как да преодолее Кержаков. В 23-ата само късметът спаси Зенит. Траоре центрира остро, а в желанието си да изчисти с шпагат Оздоев едва не си вкара автогол. В ответната така Кузяев остана непокрит на границата на наказателното поле, но ударът му беше много неточен.

20 Зенит - Лион

В 35-ата минута Кузяев пусна перфектен пас към Азмун, който излезе на добра позиция, но уцели гредата. По-добрата игра на Зенит даде резултат малко преди края на полувремето. Гола отбеляза Дзюба, в типичния си стил - с глава. Центрирането от корнер беше на Дъглас Сантос, а таранът на домакините се пребори в наказателното поле с Марсело и прати топката в мрежата.

Веднага след почивката Тусар направи пропуск за Лион, но бе видно, че французите ще се опитат бързо да изравнят. В 50-ата минута Кержаков с мъка изби удар на капитана Лео Дюбоа, а после Дембеле също имаше шанс да изравни, но стреля в аут.

Домакините бяха плътно прибрани в половината си, но въпреки това лесно допускаха футболистите на Лион да стигат до удари. След средата на второто полувреме обаче руснаците изнесоха действията по-далеч от вратата си.

Така се стигна до 84-ата минута, когато резервата Александър Ерохин центрира, топката стигна до Оздоев, а след неговия удар и рикошет в Марсело, всичко стана ясно - 2:0 за Зенит.

Двата отбора вече са с равни точки - по 7, а лидерът РБ Лайпциг има 9 преди днешното си домакинство на Бенфика.

В последния кръг на 10 декември Бенфика ще посрещне Зенит, а Лион ще е домакин на РБ Лайпциг.