Тлъст полинезиец счупи тъчдаун рекорд

Вита Веа стана най-тежкият играч, отбелязал тъчдаун в историята на НФЛ. 157-килограмовият полинезиец, син на емигранти от Тонга, се разписа в самия край на първото полувреме при победата на Тампа Бей с 35:22 срещу Атланта. Веа, който е лидер на дефанзивната линия на „корсарите”, беше пуснат като фулбек на ярд от съперниковата ендзона. И след като никой от защитниците на Атланта не му обърна внимание Веа улови паса на Джеймъс Уинстън (18 от 28 за 313 ярда, три тъчдауна и два интерсепшъна).

Според Pro Football Reference това е четвъртият случай играч, тежащ поне 150 кг, да отбележи тъчдаун във вековната история на НФЛ. Преди Веа това бяха правили Джонатан Огдън (Балтимор – 1996, 2003) и Донтери Поу (Канзас Сити, 2015).

Веа вероятно подобри и друг рекорд – за играч с най-дълго име, разписал се в мач от НФЛ. Пълното име на гиганта е Тевита Тулиакионо Туиполоту Мосесе Вахае Фехоко Фалетау Веа!

Победата запази поне за още уикенд хипотетичните шансове на Тампа Бей (4-7) за плейофи. „Корсарите” са на четири победи от заветната зона в НФК при пет оставащи седмици от редовния сезон, а в неделя гостуват на Джаксънвил.