“Рали Спринт Бургас” затваря автомобилната 2019 година

След една съществена промяна в календара на шампионата в класическите ралита, след като стана ясно, че Бургас не може да направи финала на шампионата, местният клуб Вромос прие да организира по-краткия и по-евтин финал на спринтовото първенство. Двудневната надпревара бе планирана още през януари за края на миналия месец, преди да са определени датите на местните избори тази година.

Така че сега бургазлии ще направят прощапулника си спринтовите ралита, чието състезание (трети кръг) реално ще затвори и първенството, и цялата автомобилна 2019 година.

Бургас, заедно със старта в Ихтиман през октомври, реално спасиха шампионата, който за поредна година, заради откази на други организатори, заплашваше да започне, но да не завърши годината. Клубът Вромос може да е доволен не само заради това, но и заради предоставянето на екипажите на две напълно нови и абсолютно непознати трасета (Росенец - 7,75 км и Равадиново - 8,70 км), които ще бъдат използвани за 5 скоростни етапа, определящи и победителите, и шампионите тази година.

За разлика от 2018 година финалното състезание е завързано до такава степен, че не се знаят 7 от 8-те имена на бъдещите първенци на България в спринта. Колоната ще се води от миналогодишния шампион Мирослав Ангелов (Мегапорт, Шкода Фабия R5), който допълни победата си в спринта в края на годината и с титлата в класическата дисциплина през 2018 г.

Ангелов вече спечели шампионата по рали и сега предстои да се разбере, дали ще успее да направи 100-процентов дубъл на предишния сезон или в спринта ще бъде записано напълно непознато до момента име.

Подобно на най-голямото ни рали България, стартирало през 2017 година на писта на Порт Варна, а и в традициите на най-големите световни ралита, центърът на рали спринт Бургас е на самото пристанище в града, където ще бъдат и церемонията по откриването, и церемонията по награждаването.

Общата състезателна дистанция е 40,65 км, а между старта (утре в 9:30 ч., Морска гара Бургас) и финала (15:00 ч., пак там) заявените общо 38 екипажа трябва да пробягат 172 км. Друг комплимент за бургазлии е и това, че регистрираните участници са толкова, колкото участници се събират и в класическите ралита на България.