Балкан пропиля 20 точки срещу Левски Лукойл, за да ликува в последната секунда

Балкан (Ботевград) нанесе първа загуба за сезона на Левски Лукойл. Шампионите триумфираха със 76:73 при гостуването си в зала “Универсиада”, като пропиляха аванс от 20 точки, но си осигуриха победата след тройка на Джордан Калахан секунда преди края. След днешната среща и двата отбора имат еднакъв актив в НБЛ - 6 победи и 1 загуба.

56 Левски Лукойл - Балкан (Ботевград)

"Зелено-белите" започнаха отлично, отбелязвайки 7 безответни точки за начало на двубоя, което доведе до таймаут за домакините след по-малко от две изиграни минути. Балкан набра скорост и увеличаваше преднината си, първо до 1:9, а след това и до 5:16 в средата на частта за първата двуцифрена разлика в двубоя. Левски Лукойл постепенно намери ритъма в нападение, но гостите също задържаха доброто ниво в офанзивен план и минута преди края на тази чтвърт бяха напред с 16:26, а сирената прозвуча при 17:30.

Шампионите увеличиха преднината си до 19:34 преди домакините да свалят до 24:35 рано през втората четвърт. Две поредни тройки изстреляха гостите напред с 24:41, а малко след това неволите за Левски Лукойл се увеличиха, след като Брендън Йънг напусна игра след удар в бедрото. Три минути преди края на първото полувреме двата тима за първи път в мача бяха разделени от 20 точки - 28:48. “Сините” направиха бърза серия от 7-0, за да намалят до 35:48, а добрите минути за тях продължиха, като разликата падна до 40:50 минута преди почивката, която завърши при този резултат.

Столичани се доближиха само на три точки - 47:50, след като започнаха второто полувреме с агресивна и здрава защита, комбинирана с три бързи успешни нападения. Малко по-късно бе фиксирано равенство - 50:50, а кош на Чийтъм изведе домакините напред с 52:50. Балкан отбеляза първите си точки за частта едва три минути преди нейния край за 52:52, а третата четвърт приключи при 59:57.

Двата тима си размениха лидерската позиция по веднъж, за да се стигне до 65:67 в средата на последната част, а три минути преди нейния край отново имаше равенство - 67:67. Секулович отбеляза за 67:69, но Великов отговори с тройка за 70:69, след което Димитров изравни - 70:70 малко над минута преди сирената. Крис Минков вкара тройка от нула градуса за 70:73, принуждавайки Тити Папазов да вземе прекъсване при оставащи 23.9 секунди. Чийтъм пропусна от тройката, но борбата бе за Левски Лукойл, а Великов бе фаулиран при стрелба отдалеч, след което вкара и трите наказателни удара - 73:73 и 12.3 секунди на таблото. Калахан наниза тройка почти с изтичането на времето, за да осигури победата на Балкан - 73:76, след като в последвалото нападение Петков изпусна да вкара.

Крис Минков вкара 15 точки за шампионите, а Марко Радонич и Дайшон Найт добавиха по 12. Димитър Димитров и Кени Хол останаха с по 9.

Венцислав Петков реализира 21 за Левски Лукойл, Куон Чийтъм остана с 16, а Асен Великов с 14 и 8 асистенции.