Черната серия на България продължава (видео+галерия)

Националният отбор на България отстъпи с 0:1 на Парагвай в приятелска среща, играна на стадион "Васил Левски". Единственото попадение в дебюта на новия селекционер Георги Дерменджиев отбеляза Мигел Алмирон в 60-ата минута. Така "лъвовете" продължиха негативната си серия, като вече 12 поредни мача не познават вкуса на успеха. Последната победа на България беше през октомври 2018 година срещу Кипър с 2:1. Четвърфиналистът от последната Копа Америка напълно заслужено спечели, след като демонстрира, че в момента е по-добър отбор от родния представителен състав. Селекцията на Едуардо Берисо създаде няколко чисти положения, които пълният дебютант Георги Георгиев отрази. Именно вратарят на Славия беше най-добър от "лъвовете".

Играчите на Дерменджиев опитаха да играят компактно и на контраатака, за да не оставят пространства на гостите, които обаче бяха по-технични и по-свежи, като накрая заслужено си тръгнаха като победители. Така южноамериканците записаха първи успех в Европа след загубата с 0:1 от Сърбия и равенството 1:1 със Словакия в последните си проверки.

84 България - Парагвай 0:1

Дерменжиев съхрани шестима от играчите си след почивката, тъй като трябваше да мисли и за последната квалификация с Чехия в неделя, което ще бъде официалният му дебют. Той и щабът му имат едва 70 часа, за да възстановят футболистите си, които трябва да направят всичко срещу чехите, за да не влязат в историята, като първият отбор на България без нито една победа в един квалификационен цикъл за Еврофинали.

Селекционерът на "лъвовоте" Георги Дерменджиев пусна пълния дебютант Георги Георгиев на вратата. Защитата пред него бе Страхил Попов, Георги Терзиев, Божидар Чорбаджийски и Иван Горанов. Кристиян Малинов и Георги Костадинов бяха халфове, а Вандерсон, Тодор Неделев, Ивелин Попов и Марселиньо  четиримата офанзивни играчи. Интересното е, че Тодор Неделев и Божидар Чорбаджийски, които не бяха чест от тима при Красимир Балъков, започнаха от първата минута.

От последния мач с Англия (0:6) имаше цели седем промени сред титулярите

. Единствено капитанът Ивелин Попов, Георги Терзиев, Георги Костадинов и Вандерсон започнаха срещу южноамериканците.

Защитата на гостите беше водена от бившия играч на Милан Густаво Гомес, който беше капитан на тима, и Фабиан Балбуена от Уест Хам. В състава на Парагвай имаше трима играчи от Европа - Алмирон (Нюкасъл) и Риверос (Базел), докато останалите бяха от Аржентина, Бразилия, САЩ, Парагвай и Мексико.

По-малко от 500 зрители наблюдаваха срещата, но сред тях имаше множество популярни имена от родния футбол.  Временният президент на БФС Михаил Касабов и Атанас Фурнаджиев гледаха мача заедно с министъра на спорта Красен Кралев, докато другият вицепрезидент Йордан Лечков, който внесе жалба в съда, искаш президентския пост, беше няколко седалки встрани. Треньорите на Левски и Лудогорец Петър Хубчев и Станислав Генчев също бяха на мача. Двубоят започна с инициатива на гостите, които владееха топката на мокрия терен, докато българите играеха организирано в защита и разчитаха на контраатака. Първата опасност беше пред българската врата в 16-ата минута, когато Вийясанти стреля с глава, но покрай вратата на Георгиев. Тимът на Дерменджиев отвърна с отлична контра в 23-ата минута, започната от Вандерсон, минала през Неделев, след което извеждащото подаване на Вандерсон към Попов беше дълго и вратарят Силва спаси.

Първият жълт картон беше за Георги Костадинов в 28-ата минута, когато фаулира грубо Мигел Алмирон на границата на наказателно поле. Зад топката застана Ромеро, който стреля, но вратарят Георгиев плонжира и изби.

Стражът на гостите трябваше да се намесва в 33-ата минута. Той затвори Марселиньо, който беше изведен зад отбраната от Неделев. Звездата на Лудогорец се опита да стреля на шпагат, но Силва беше затворил вратата си и се стигна само до корнер. При последвалата атака южноамериканците пропуснаха да поведат в резултата. Ромеро се откъсна от Чарбаджийски и Терзиев, но Георгиев запази хладнокръвие и очи в очи с нападателя на Сан Лоренцо спаси.

Три минути по-късно отново Георгиев се намеси след удар на Вийясанти от малък ъгъл на, след като Чорбаджийски си изпусна човека зад гърба. При последвалия рикошет защитата в бяло изчисти преди нападател на Парагвай да стигне до топката.

Втората част започна с две промени в състава на България. Божидар Краев и Кирил Десподов влязоха на местата на Тодор Неделев и Марселиньо. Още с първата атака “лъвовете” създадоха опасност и стигнаха до корнер, но гол не падна. Активният Ромеро пък пропусна в 49-ата минута, когато с изстрел от 20 метра прати топката покрай дясната греда на Георгиев. Страхотен удар на Алмирон матира Георгиев в 60-ата минута. Играчът на Нюкасъл стрела мощно с левия крак от над 20 метра, пращайки топката в долния десен ъгъл на българската врата. Попадението е негово второ с националната фланелка.

България - Парагвай@@@

България можеше веднага да изравни, но капитанът Ивелин Попов пропусна. Родната десетка стреля лошо с левия крак след подаване на Вандерсон, въпреки че се намираше в отлична позиция.

Кристиян Димитров и Галин Иванов замениха Терзиев и Вандерсон, а Георгиев още два пъти трябваше да спасява “трикольорите”. Стражът на Славия първо спаси удар на Риверос в 68-ата минута от няколко метра, а след това парира и изстрел на Алмирон.

Играчите на Дерменджиев опитаха да стигнат до равенството, но нямаха много сили и идеи в атака. Все пак в 90-ата минута Краев пропусна да нанесе голов удар.

Друго положения намаше и България не се разписа в трети пореден мач, като има само един отбелязан гол от дузпа в последните пет двубоя, в които родният тим има 14 допуснати попадения.

БЪЛГАРИЯ - ПАРАГАВАЙ 0:1

0:1 Алмирон (60)

БЪЛГАРИЯ: Георги Георгиев, Страхил Попов (83-Виктор Попов), Георги Терзиев (63-Кристиян Димитров), Божидар Чорбаджийски, Иван Горанов, Кристиян Малинов, Георги Костадинов (80-Александър Цветков), Тодор Неделев (46-Божидар Краев), Ивелин Попов, Марселиньо (46-Кирил Десподов), Вандерсон (69-Галин Иванов)

ПАРАГВАЙ: Антони Силва, Хорхе Морейра, Фабиан Балбуена, Густаво Гомес, Блас Риверос, Хорхе Морел, Рамон Мартинес (58-Мичел Санчес), Матиас Виласанти, Мигел Алмирон (87-Матиас Рохас), Дарио Лескано, Анхел Ромеро (70-Лоренсо Мелгарехо)

Стадион: “Васил Левски”, София