Левски пречупи ЦСКА и взе сериозен аванс в серията - отзивите на живо от зала "Христо Ботев"

Емма Нейкова с бронз на сабя на турнира за Европейската купа в Истанбул

Емма Нейкова се класира трета на сабя в индивидуалната надпревара на турнира за Европейската купа в Истанбул.

Тя стигна до полуфиналите след пет победи в групите и още три спечелени битки в елиминациите: с 15:6 срещу Гюл Арслан от Турция, с 15:8 срещу Бегум Алкая от Турция и с 15:10 срещу Ребека Сю от Сингапур. В двубоя за място на финала Емма отстъпи на Нисанур Ербил, но остави много добри впечатления.

Под ръководството на треньора Ивайло Воденов Нейкова записа отличен старт на сезона, след като в събота спечели бронзов медал в отборната надпревара на сабя. Освен нея в състава на България бяха още Белослава Иванова, Калина Атанасова и Александра Пикар. В първия кръг нашите момичета победиха с 43 на 35 тима на Украйна и Казахстан, а след това отстраниха четвъртия отбор на Турция с 45 на 39. На полуфиналите националките ни отстъпиха на първия отбор на домакините с 39 на 45 и се класираха на трето място.

Още две българки успяха да влязат сред първите десет в индивидуалната надпревара. Ана Михайлова завърши седма, а Белослава Иванова се класира девета.

При кадетите Тодор Стойчев завърши шести.

В същото време Йоанна Ерменкова се класира на 13-то място на турнир по шпага за кадетки в Люксембург. В групите фехтовачката ни записа четири победи и две загуби В първия двубой от елиминациите Йоанна се наложи с 15:12 над Витория Карафа от Италия, но в срещата за влизане в осмицата загуби от Ан-Мей Мел от Франция с 8:15. Така Ерменкова влезе в топ 16 в конкуренцията на 54 състезателки, подобри личния си рекорд на турнири от такъв ранг и увеличи точките си в Европейската ранглиста.

Теодор Тодоров от фехтовална академия „Волов“ пък стана първи на рапира на турнира ARAMIS в румънската столица Букурещ. В надпреварата за медалите на рапира момчета до 13 години участваха 31 състезатели, а това е втора победа на Тео в северната ни съседка, след като през септември стана първи за купа STEBAL.

При момичетата до 12 години Евангелина Велчева завърши втора, а Светослав Иванов – втори при момчетата до 10 години.

В София Йорданка Коцева от “Ескалибур” и Калоян Николов от Варна спечелиха открит турнир на рапира за мъже и жени над 20 години . Надпреварата е валидна за купа “България” и се проведе с участието на 19 жени и 25 мъже.