Англия

Ливърпул нанесе тежък удар на Сити на "Анфийлд" и се откъсна на девет точки пред шампионите (видео)

10 ноември 2019 | 20:20 - Обновена
Лидерът в Премиър лийг Ливърпул направи голяма заявка за титлата, след като победи с 3:1 шампиона Манчестър Сити на "Анфийлд" и се откъсна на девет точки пред големия си конкурент в Англия. Мърсисайдци водят с осем пункта пред Лестър и Челси, а "гражданите" вече са на четвърто място. Фабиньо (6') даде аванс на домакините секунди след ситуация, в която гостите поискаха дузпа за игра с ръка на Трент Александър-Арнолд. Такава безспорно имаше, но преди нея и Бернардо Силва докосна топката с ръка преди центрирането. Играта бе спряна едва след гола на Ливърпул и тогава ВАР прегледа ситуацията. В крайна сметка дузпа не бе отсъдена и попадението на Фабиньо остана. То даде още по-голяма увереност на домакините, които затрудняваха много съперника си със своята скорост. Мохамед Салах (13') удвои, а Садио Мане (51') вкара трети гол в началото на втората част. "Гражданите" също имаха своите шансове, но Серхио Агуеро ги пропусна, а веднъж и гредата помогна на Алисон след удар на Анхелиньо. След като поведе с 3:0, Ливърпул се дръпна назад и даде инициативата на гостите. Бернардо Силва (78') намали, но това се оказа недостатъчно за шампионите.

Статистиката бе изцяло в полза на домакините и преди този мач. Ливърпул няма загуба от Сити на "Анфийлд" в последните вече 17 шампионантни срещи между тези съперници. Всъщност "гражданите" имат само един триумф в предишните си 29 гостувания на този стадион за първенство. Той беше през май 2003 година. Към това трябва да се добавят и фактите, че Ливърпул няма поражение в последните си 29 мача в Премиър лийг, а освен това тимът на Юргeн Клоп спечели последните си 13 домакинства в шампионата.

Една промяна имаше в състава на мърсисайдци в сравнение с двубоя с Астън Вила. Фабиньо очаквано стартира вместо Адам Лалана.

Големият отсъстващ за Манчестър Сити бе титулярният вратар Едерсон, който получи травма на мача с Аталанта. Това означаваше, че срещу Ливърпул започна Клаудио Браво, който не бе играл в Премиър лийг от 18 месеца. Олександър Зинченко, Аймерик Лапорт и Льорой Сане също са с травми. Родри обаче е възстановен и стартира вместо Давид Силва. През седмицата Джосеп Гуардиола заяви, че Давид Силва ще пропусне днешния двубой заради мускулна травма, но испанецът бе на скамейката.

"Гражданите" започнаха много агресивно и пресираха Ливърпул дълбоко в половината на мърсисайдци. В шестата минута центриране на Бернардо Силва срещна ръката на Трент Александър-Арнолд в наказателното поле. Крилото на гостите обаче също докосна с ръка топката преди центрирането си. Шампионите поискаха дузпа, но Майкъл Оливър даде сигнал играта да продължи. В ответната атака Ливърпул стигна до гол след първия си удар в мача. Отправи го Фернандиньо, който не остави особени шансове на Браво след топовен изстрел от 30 метра. Едва тогава ВАР изгледа ситуацията с Александър-Арнолд. Гостите искаха попадението да бъде отменено и да бъде отсъдена дузпа в тяхна полза, но това не се случи.

Сити можеше да изравни бързо, но шампионите изпуснаха две чудесни възможности, до които стигнаха след статични положения. Агуеро обаче първо стреля с глава над вратата, а след това малко не му достигна да засече ново центриране на Де Бройне. Вместо да изравни, Сити допусна втори гол, който падна след втория точен удар на Ливърпул. Александър-Арнолд изведе добре Анди Робъртсън, който центрира прекрасно отляво, Салах засече с глава, пращайки топката в далечния ъгъл. И този гол мина проверката на ВАР заради евентуална засада на египтянина, но такава не бе отсъдена - 2:0.

Защитата на Сити изпитваше огромни трудности в тези минути. Всяка атака на Ливърпул носеше опасност за гостите. В 24-тата минута Алисон спаси първия точен изстрел към своята врата. Отправи го Агуеро, който добре потърси далечния ъгъл, но стражът на Ливърпул бе на висота. Няколко минути след това Анхелиньо и Де Бройне направиха добро двойно, след което испанецът стреля, но топката чукна далечната греда.

Последва нов силен период на Ливърпул. Фирмино имаше две възможности, но първо стреля над вратата, а след това Браво спаси удара му. Три минути преди почивката Де Бройне изведе добре Агуеро, който стреля на сантиметри от далечната греда. Малко след това Салах отправи много добър изстрел от 25 метра, но Браво се намеси блестящо и изби топката, която бе насочена към горния му десен ъгъл.

Така, след страхотно първо полувреме, Ливърпул се оттегли на почивка с два гола аванс.

Домакините започнаха ударно и второто полувреме. Садио Мане вкара трети гол в 51-вата минута, когато засече с глава на далечната греда много добро центриране на Хендерсън. Браво не се ориентира и не успя да се намеси добре - 3:0.

В 54-тата Стърлинг навърза трима противникови играчи, но Ловрен отклони в последния момент и топката премина над вратата. "Гражданите" отново поискаха дузпа в 65-ата минута, когато Стърлинг падна, след като бе леко побутнат от Мане. Сигнал обаче не последва, а и ВАР правилно не промени това решение. Три минути след това малко не достигна на Агуеро да засече много добро подаване на Де Бройне.

В 71-вата Гуардиола реши да замени Кун с Габриел Жезус

Три минути след това Сити върна един гол. Де Бройне отне от Фабиньо в наказателното поле. Домакините поискаха нарушение, но такова не бе отсъдено. Анхелиньо пусна нисък пас към Бернардо Силва, който стреля от 15-ина метра, насочвайки топката до самата греда.

Гостите натиснаха. Стърлинг проби и пусна успоредно на голлинията, но Жезус не успя да засече. В 83-тата минута шампионите поискаха отново дузпа, след като центриране на Стърлинг срещна ръката на Александър-Арнолд. Ударът бе отблизо, а ръката на бранителя бе много ниско. Сигнал отново не последва, което вбеси Гуардиола около тъчлинията. Малко преди този момент подобна реакция имаше и Юрген Клоп заради неотсъдено нарушение срещу Фабиньо при гола на Манчестър Сити.

Садио Мане Садио Мане10 Рахийм Стърлинг7 Рахийм Стърлинг
Алекс Окслейд-Чембърлейн Алекс Окслейд-Чембърлейн15 Габриел Жезус9 Габриел Жезус
Джеймс Милнър Джеймс Милнър7
Джо Гомес Джо Гомес12
90' Габриел Жезус  Габриел Жезусжълт картон
Мохамед Салахизлиза Мохамед Салах  87'
Джо Гомесвлиза Джо Гомес
Роберто Фирминоизлиза Роберто Фирмино  79'
Алекс Окслейд-Чембърлейнвлиза Алекс Окслейд-Чембърлейн
78' Бернардо Силва  Бернардо Силвагол
71' Серхио Агуеро  Серхио Агуероизлиза
Габриел Жезус  Габриел Жезусвлиза
65' Родриго Ернандес  Родриго Ернандесжълт картон