Ботев (Пд) тресна Левски и направи услуга на "смърфовете" (видео+галерия)

Отборът на Ботев (Пловдив) спря Левски и изпрати вечния си съперник Локомотив (Пловдив) еднолично на второ място в efbet Лига. "Канарчетата" надвиха с 1:0 "сините" в дербито от 16-ия кръг и пратиха столичани на трето място във временното класиране. Единственото попадение беше дело на бившия национал Александър Тонев. Юношата на ЦСКА вкара първия си гол за клуба в 47-ата минута. Интересното е, че това бе негов първи гол от 7 май 2017 година, когато се разписа в Серия "А" с бившия си тим Кротоне.

Пловдивчани, които през тази седмица записаха първа победа от 24 август и прекъснаха серията си от седем мача без успех в шампионата, взеха шест точки в последните си два двубоя, след като имаха само две победи в първите си 14 мача.

105 Ботев (Пловдив) - Левски

Загубата е трета за 26-кратните шампиони на България, които прекъснаха и серията си от три успеха в първенството, оставайки с актив от 35 точки, което е с една по-малко от "смърфовете", а шампионът Лудогорец най-вероятно ще дръпне със седем точки. Ботевистите вече има 16 точки и заемат десетата позиция в класирането.

Домакините заслужиха победата, след като показаха по-голямо желание за успех, а също така тактически надиграха гостите, които трябва да съжаляват, че не успяха да поведат в края на първата част, когато определено играеха по-добре. Паулиньо обаче пропусна най-чистото положение в 40-ата минута при резултат 0:0. "Канарчетата" спряха и негативната си серия срещу Левски, в която имаха само едно равенство в последните шест сблъсъка срещу тях.

Гостите, които през този сезон са добре подготвени и печелят мачовете си най-вече, тъй като показват по-голям хъс и агресия от противника, този път изневериха на своя стил и затова си тръгнаха с празни ръце от визитата на един от историческите си съперници.

Ферарио Спасов

направи само една промяна в състава от успеха с 2:1

над Дунав, който прекъсна серията без успех от 24 август. Капитанът Лъчезар Балтанов замени наказания Джонатан.

Пред Янко Георгиев в защита започнаха Филип Филипов, Кристиан Димитров, Димитър Пиргов и Лазар Марин. Балтанов и Радослав Терзиев бяха опорните полузащитници, докато Тодор Неделев, Станислав Шопов и Александър Тонев бяха офанзивните играчи зад нападателя Фернандо Виана.

Петър Хубчев заложи на същите 11, които стартираха при победата с 3:0 над Етър през седмицата.

"Сините" стартираха с Милан Миятович на вратата и Живко Миланов, Нуно Рейш, Холмар Ейолфсон и Иван Горанов в защита. Кали Тиам и Мартин Рйнов бяха опорните халфове, а Станислав Иванов, Паулиньо и Здравко Димитров действаха зад Дени Алар.

Около 3500 зрители пристигнаха в Коматево, а за първи път секторът с агитката на "канарчетата" беше пълен през този сезон. Пред него имаше огромен транспарант: "Колежа чака - часовникът тик-така!" Домакините започнаха по-силно срещата и още в 4-ата минута Миятович трябваше да спасява вратата си. Черногорецът парира удар на Виана отблизо.

Тонев пробва удар далеч от целта, а Райнов не успя да нанесе хубав удар с глава в 17-ата минута. Постепенно "сините" взеха инициативата. Таранът Дени Алар спря контраатака на "жълто-черните", за което получи и жълт картон. Рейш стреля над гредата с глава, а Тиам пробва слаб изстрел, който отиде в ръцете на Георгиев.

Младият Шопов стреля неточно в 39-ата минута, а при следващата атака Левски изпусна най-добрата възможност до този момент. Миланов центрира отдясно, Алар задържа добре топката пред Димитров, след което подаде на връхлитащия Паулиньо. Бразилецът обаче стреля слабо в долния десен ъгъл от 10 метра и Георгиев спаси.

Така публиката не видя голове през първата част, но второто полувреме започна с попадение във вратата на гостите. Неделев нахлу отдясно и с остро центриране намери Тонев, който на празна врата вкара първото си попадение за клуба в своя 21-и мач за първенство с пловдивчани. Бившият играч на ЦСКА изпревари Миланов преди да прати топката в мрежата.

Голът вдигна настроението по трибуните, а в 54-ата минута Шопов се размина с дебютно попадение. Младокът беше изведен отлично от Неделев. Талантът майсторски прехвърли Миятович, но топката мина покрай лявата греда

Хубчев пусна Мартин Петков на мястото на Димитров. Хубав пробив на Паулиньо завърши с корнер, а секунди по-късно бразилецът поиска основателно дузпа, тъй като негов удар рикошира в дясната ръка на Терзиев.

Реферът Станислав Тодоров беше близо и даде знак играта да продължи. Антонио Вутов замени Шопов, който пък вече беше получил жълт картон. Младокът получи аплодисментите на публиката за своето раздаване.

Няколкото смени и жълти картони в оставащите минути съвсем спряха опита за устрем на Левски, който така и не създаде чисто положение, след което да вкара за 1:1.

Младият Марин Петков дебютира в елита с екипа на "сините", докато Ейолфсон, Рейш и Тиам видяха картона с жълт цвят. Накрая феновете в

Коматево празнуваха първата победа над Левски от април 2018 година, когато "канарчетата" отново надвиха с 1:0, играейки близо 50 минути с човек по-малко

.

Сега двата тима ще имат малко почивка преди да стартират подготовка за 17-ия кръг, който е след паузата за мачовете на националния отбор. Левски приема Царско село, а Ботев отново ще е домакин, този път на Етър. "Сините" няма да имат мини-лагер, както беше предните месеци, тъй като отборът има много контузени и доста национали. За мача днес имаше едва 17 човека на пейката.

БОТЕВ (ПЛОВДИВ) - ЛЕВСКИ 1:0
1:0 Тонев (47)

БОТЕВ: Янко Георгиев, Филип Филипов, Кристиан Димитров, Димитър Пиргов, Лазар Марин, Лъчезар Балтанов, Радослав Терзиев, Тодор Неделев, Станислав Шопов, Александър Тонев, Фернандо Виана

ЛЕВСКИ: Милан Миятович, Живко Миланов, Нуно Рейш, Холмар Ейолфсон, Иван Горанов, Кали Тиам, Мартин Райнов, Станислав Иванов, Паулиньо, Здравко Димитров, Дени Алар

Стадион: База Коматево