Борусия (М) не мисли за спиране, разправи се и с Вердер

Впечатляващото представяне на Борусия (Мьонхенгладбах) продължи с пълна сила и днес. Лидерите в Бундеслигата стигнаха до осмата си победа за сезона след 3:1 срещу Вердер (Бремен) в първата среща от неделната програма на първенството. "Жребчетата" отново показаха бърз и атрактивен футбол, грабвайки втори успех през седмица след този срещу Рома в Лига Европа.

Минута мълчание в памет на Роберт Енке предхождаше началния съдийски сигнал на “Борусия Парк” днес. Бившият вратар на Гладбах и Германия се самоуби преди точно 10 години - на 9 ноември 2009.

Маркус Тюрам имаше шанс да открие резултата още във втората минута, но не успя да прати топката в мрежата. Първaта възможност пред гостите бе в 15-ата минута, когато Милот Рашица стреля опасно от пряк свободен удар покрай гредата. Борусия постепенно изнесе играта в противниковата половина и головете не закъсняха - Рами Бенбасини откри с дебюното си попадение за клуба в Бундеслигата, отбелязвайки в 20-ата минута. Ласло Бенес центрира след фаул в полза на домакините, а Бенбасини надскочи Теодор Гебре Селасие на границата на вратарското поле, за да открие - 1:0. Бременци допуснаха гол от статично положение за десети път от началото на сезона, като са еднолични лидери в тази антикласация.

Едва две минути по-късно Матиас Гинтер даде прекрасен пас през почти целия терен, Тюрам отклони топката с глава вдясно от връхлитащия го Иржи Павленка, а Патрик Херман я прати в празната врата - 2:0 в 22-ата минута. Вердер се измъкна от здравата преса на Мьонхенгладбах малко след това, за да организира светкавична атака, при която Милот Рашица асистира на Юя Осако, който вкара за 2:1 в 27-ата минута, но попадението му бе отменено след консултация с ВАР, а причината бе нарушение на Рашица. Случката изглежда амбицира още повече косовското крило, който отправи опасен, но неточен шут след отличен индивидуален пробив почти веднага след това. Кристоф Крамер напусна терена принудително в 34-ата минута заради проблем с лявото коляно, а на негово място Марко Розе вкара в игра Йонас Хофман.

Бенбасини можеше да удвои в 37-ата минута, когато отправи изстрел от трудна позиция с няколко защитници около себе си, но извън очертанията на пазената от Павленка врата. Ян Зомер отказа футболистите на Бремен на два пъти в рамките на малко време, като първи спаси шут по земя на Рашица, а след това показа невероятен рефлекс, за да отбие изстрел с глава на Егещайн от няколко метра разстояние.

В 52-ата минута ВАР се “реваншира” на Вердер и гостите получиха правото да изпълнят дузпа, след като главния съдия прегледа единоборство в наказателното поле на домакините и отсъди удар от 11 метра за настъпване от страна на първия голмайстор на Борусия днес - Бенбасини, който получи и жълт картон. Капитанът на Бремен Дейви Клаасен стреля от бялата точка, но Зомер спаси. Пет минути по-късно домакините дадоха втора жертва, след като се наложи и Бенес да бъде сменен от Флориан Нойхаус поради контузия. Словакът получи травма след опасно влизане на Нури Шахин, донесло жълт картон на някогашния халф на Борусия (Дортмунд) и Реал Мадрид.

Херман удвои головете си днес след почти час игра, когато отбеляза по земя след удар с десния крак в близкия ъгъл на вратата, завършвайки индивидуален пробив за 3:0. Футболистите на Марко Розе не спряха да пресират съперника и да атакуват, но не стигаха до четвърти гол, а като цяло в следващите двадесетина минути опасностите и пред двете врати липсваха. Вердер опита всичко по силите си да стигне поне до почетен гол, но това така и не се случваше. В 87-ата минута Бенбасини сам помрачи срещата, в която отбеляза за първи път за Борусия, след като бе изгонен след втори жълт и съотвенто червен картон.

Гостите все пак стигнаха до гол в заключителните секунди на добавеното време, когато Леонардо Битенкурт се разписа с красив удар, който се отби в дясната греда на Зомер и попадна във вратата за 3:1.