Вълшебникът Меси с фамозен хеттрик, Барса се върна на върха (видео + галерия)

Шампионът на Испания Барселона отново се качи на челната позиция след успех с 4:1 над Селта в мач от 13-ия кръг на Ла Лига, игран пред 71 209 зрители на "Камп Ноу". Лионел Меси наниза хеттрик след три удара от статични положения.

В 23-ата той вкара от дузпа, а в 45-ата и 48-ата минути реализира голове “близнаци” от преки свободни удари. Четвъртият гол за Барса беше дело на Серхио Бускетс (85). За гостите от Виго се разписа Лукас Оласа също от пряк свободен удар (42).

17-годишната сензация Ансу Фати бе титуляр в офанзивната тройка с Лионел Меси и Антоан Гризман. Френки де Йонг застана на поста опорен халф при отсъствието на Серхио Бускетс. Самюел Юмтити и Жуниор Фирпо влязоха в защитната четворка на “синьо-червените”. Новият треньор на "небесносините" Оскар Гарсия разположи схема с наситена халфове линия и изнесен напред Яго Аспас.

Мачът на “Камп Ноу” започна в спокойно темпо. Каталунците трудно успяваха да развият атаките си. В 14-ата минута се получи лека суматоха пред наказателното поле на галиския тим. Меси използва частица от секундата, за да шутира в отворилия се коридор. Ударът беше отсечен и точен, но вратарят Рубен Блнако внимаваше, плонжира и улови.

25 Барселона - Селта

Играта на домакините никак не вървеше. В 22-ата Жуниор Фирпо получи отляво и при опит за центриране топкаат намери ръката на Жозеф Айдо. Повторенията показаха, че ръката е в непривична позиция, което аргументира решението на съдията. Лео Меси реализира от бялата точка след удар по земя - 1:0. Малко преди изпълнението Ернесто Валверде извади контузения Нелсон Семедо и пусна в игра Серхио Бускетс. Очаквано Сержи Роберто се върна в защитната четворка.

След попадението каталунците продължиха да играят мудно и предвидимо в атака. В 37-ата Артур не успя да застигне топката на аутлинията и тя напусна очертанията на терена. Иначе Лео Меси я насочи в мрежата секунда по-късно. Повторенията ясно показаха, че топката е излязла в аут. В 40-ата Ла Пулга загуби топката и тръгна да неутрализира атаката на Селта. Аржентинецът успя да избие топката пред дъгата на наказателното поле, но съдията странно видя нарушение и му извади жълт картон.

Лукас Оласа изпълни прекия свободен удар по превъзходен начин. Всички очакваха Яго Аспас да стреля, но Оласа завъртя топката в ъгъла на стената и не остави шансове на Марк-Андре тер Стеген - 1:1. Отговорът не закъсня. Артур напредна фронтално и беше задържан. Лео Меси застана зад топката на 23 метра от голлинията и реализира ново превъзходно попадение от пряк свободен удар - 2:1.

На почивката Ернесто Валверде извади Ансу Фати и пусна Усман Дембеле. Броени секунди след появата си френското острие възхити с великолепни финтове в наказателното поле и техничен удар, при който топката премина много близо до сглобката, но в аут. В 48-ата Лео Меси вкара нов страхотен гол от пряк свободен удар. Този път топката беше поставена на 22 метра, но отново беше удобна за левия крак на аржентинеца. "Десетката" на каталунския тим пак завъртя топката над стената и пак вратарят не успя да достигне до топката въпреки плонжа - 3:1.

Гостите от "Балаидос" тръгнаха напред и създадоха някои добри ситуации. В 51-ата Пионе Систо беше допуснат да стреля по земя - в ръцете на Тер Стеген. Две минути по-късно никой не попречи и на Фран Белтран, който фронтално шутира мощно, ала германският страж на "лос кулес" отново влезе в ролята на последна преграда.

В 61-ата Лео Меси подаде вляво за Гризман, който сам срещу вратаря стреля в неговото тяло. В 72-ата Дембеле подаде по земя към точката на дузпата, където нямаше защитник, но и Меси за мъничко не стигна до топката. След тази атака Луис Суарес се появи на мястото на Гризман. В 85-ата Бускетс овладя спокойно пред наказателното поле на съперника и видя възможност да шутира. Направи го по много добър начин, вкарвайки от 17 метра за 4:1.

Така Барселона пое дъх с победа преди паузата за национални отбори. Селта остава на дъното.