Трилър в Швеция - титлата замина за Стокхолм

Юргорден е новият шампион на Швеция. Тимът от Южен Стокхолм триумфира в тазгодишното издание на Алсвенскан, след като стигна до равенство 2:2 при визитата си на Норшьопинг в последния кръг на надпреварата. Точката се оказа скъпоценна, тъй като с нея отборът изпревари Малмьо и Хамарби за титлата. ДИФ имаше 65 точки преди изиграването на последните мачове, докато другите два тима имаха по 62.

Мачът започна ужасяващо за феновете на Юргорден, след като до 14-ата минута домакините от Йостерйотланд водеха с 2:0 след попадения на Расмус Лауритсен и Сеад Хакшабанович, а Хамарби и Малмьо взеха аванс в мачовете си срещу Хекен и Йоребру. При това положение на почивката на срещите и трите тима имаха по 65 точки, като в този момент головата разлика даваше преднина на Малмьо, втори бе Хамарби, а Юргореден - едва трети.

След почивката обаче играчите на треньорския тандем Ким Беристранд и Томас Лагерльоф излязоха пределно мобилизирани за обрат и скоро стигнаха до намаляване на резултата. Йеспер Карслтрьом бе точен в 50-ата минута. Последва още по-мощен натиск на тима и в 65-ата голмайсторът на шампионата Мохамед Буя Турай вкара скъпоценния втори гол. В края на мача Гудмундур Тораринсон получи втори жълт картон и остави Норшьопинг с човек по-малко, което позволи на гостите да контролират ситуацията на терена и да се поздравят с титлата при последния съдийски сигнал. Победите на Хамарби с 4:1 и Малмьо с 5:0 не се оказаха достатъчни за успех в шампионата.

В крайна сметка Юргореден стана шампион с 66 точки, втори е Малмьо с 65 и по-добра голова разлика от Хамарби, който има същия актив. Тимът от Стокхолм триумфира за 12-и път в историята си, като последната титла на тима бе през 2005 година. В дъното на таблицата пък отборът на Михаил Иванов Ескилстъна изпадна, след като приключи шампионата последен с 20 точки. Същата е съдбата и на Сундсвал.

НОРШЬОПИНГ - ЮРГОРДЕН 2:2

1:0 Лаурицен (8)

2:0 Хакшабанович (14)

2:1 Карлстрьом (50)

2:2 Турай (65)

ХАМАРБИ - ХЕКЕН 4:1

1:0 Качаниклич (35)

1:1 Нилсон (51)