Нова победа и Григор е на 1/2-финал в Париж! (видео)

Григор Димитров се класира за първи път в кариерата си на 1/2-финалите на турнира от категорията "Мастърс" в Париж. 28-годишният хасковлия надигра в първия 1/4-финал чилиеца Кристиан Гарин с 6:2, 7:5. Това бе четвърта победа за Григор тази седмица, като вчера първата ни ракета даде само пет гейма на австриеца Доминик Тийм (6:3, 6:2). Гарин пък имаше тежък мач на 1/4-финалите с представителя на домакините Жереми Шарди. Южноамериканецът спаси 3 мачбола и пречупи французина с 6:7 (4), 6:4, 7:6 (6) в двубой, който продължи близо 2 часа и половина.

СТАТИСТИКАТА НА МАЧА ВИЖТЕ ТУК!

Днес Гарин също показа борбен дух и дори направи обрат в първия сет, като сервираше за частта при 5:4, но по-големият опит на българина си каза думата. Българинът пречупи 23-годишния си съперник в два сета и за място на финала ще спори с Новак Джокович или Стефанос Циципас.

ПЪРВИ СЕТ

ПЪРВИ СЕТ

Григор бе безпощаден в откриващото си подаване в срещата, като го взе на нула, а последната точка бе спечелена с ас на втори сервис. Първият сервис-гейм на Гарин пък започна с 30:0, но Григор отговори с три поредни точки и се сдоби с първия брейкпойнт в мача. Чилиецът го отрази с чудесно излизане на мрежата, но Димитров надделяваше в по-дългите разигравания и си извоюва нови две точки за пробив.

И при двете Гарин се измъкна благодарение най-вече на сервиса си, но Григор се сдоби с четвърта възможност и я реализира, след като противникът му не издържа на натиска на хасковлията. Следващият гейм мина през дюс от 40:15, но все пак първата ни ракета затвърди пробива и се откъсна напред в резултата при 3:0.

Гарин прекъсна серията на Димитров с бърз гейм, след което успя да притисне българина при начален удар на първата ни ракета. Досадна грешка от бекхенд донесе точка за пробив на Гарин при 30:40, но хасковлията я заличи с превъзходен бекхенд, на който чилиецът нямаше отговор. Григор в крайна сметка се пребори за 4:1, а малко след това се доближи на гейм до спечелването на първия сет при 5:2. Димитров успя да сложи край на първата част още в осмия гейм, с първия си сетбол, след като за пореден път надигра чилиеца в по-дълго разиграване.

ВТОРИ СЕТ

ВТОРИ СЕТ

Вторият сет започна отлично за Григор, който отново, както и в първата част, реализира ранен пробив за 2:0. За разлика от първата част обаче Григор не съумя да затвърди брейка. Опрян до стената, Гарин заложи на агресията и това даде резултат. При 30:40 чилиецът се пребори за първия си брейк в мача с убийствен завършващ удар от форхенд по правата.

Гарин осезаемо повдигна нивото на играта си и мачът стана различен, но Григор остана спокоен и поохлади малко ентусиазма на чилиеца, повеждайки с 3:2. Гарин започна да печели по-лесно подаванията си от Димитров, но българинът все пак поведе с 4:3.
При 4:4 Димитров допусна пробив по доста нелеп начин. Геймът вървеше 40:0, но Гарин играеше разкрепостено и се пребори за 40:30, а при следващото разиграване хаскволията при опразнен корт изпрати топката в мрежата от удобна позиция - дюс. Последва двойна грешка, което означаваше и брейкпойнт за чилиеца. Гарин го реализира и ето, че излезе напред в резултата при 5:4.

Сервирайки за сета обаче Гарин се пропука. Той губеше с 15:40 и Григор се възползва по най-добрия начин от момента и направи рибрейк за 5:5, а секунди по-късно си върна и водачеството в резултата след светкавичен гейм на нула - 6:5. В 12-ия гейм се повтори сценарият от предишното подаване на чилиеца. Гарин изглеждаше нервен и трябваше да спасява 2 поредни мачбола при 15:40. Още при първия южноамериканецът се предаде и Димитров се поздрави с нова чудесна победа.