Манчестър Сити се доближи на три точки от Ливърпул след трудно първо и безпроблемно второ полувреме (видео)

Манчестър Сити не само си върна второто място, но се доближи и на три точки от лидера Ливърпул, след като победи с 3:0 Астън Вила на "Етихад Стейдиъм" в двубой от 10-ия кръг на Премиър лийг. Утре мърсисайдци приемат Тотнъм в дербито от кръга. Шампионите изиграха неособено убедително първо полувреме, но след почивката Рахийм Стърлинг (46'), Кевин Де Бройне (65') и Илкай Гюндоган (70') наклониха категорично везните в полза на домакините.

Джосеп Гуардиола бе направил пет промени в сравнение с двубоя с Аталанта през седмицата. Джон Стоунс се завърна в центъра на отбраната, след като повече от месец лекуваше контузия. Жоао Кансело стартира като десен бек. Бернардо Силва, Давид Силва и Габриел Жезус също бяха титуляри.

Дъглас Луис и Махмуд Хасан-Трезеге започнаха за Астън Вила.

Домакините създадоха първата опасност в шестата минута, когато Жезус се обърна добре и стреля от осем метра, но ударът му не бе достатъчно точен и топката премина встрани от вратата.
Астън Вила се защитаваше умело и на няколко пъти организира две добри контри, но така и не успяваше да стигне до завършващ удар.

В 19-ата минута домакините имаха претенции за дузпа, след като удар на Стърлинг срещна ръката на Енгелс. Решението обаче бе  закорнер. Три минути след това Астън Вил организира още една добра контраатака, която завърши с много хубав удар на Макгин от границата на наказателното поле. Едерсон изби с една ръка, Луис се опита да направи добавка, но Кансело се хвърли и успя да играе с топката. Гостите претендираха за дуапа, но сигнал за такава отново не последва, а ВАР не промени нищо.
Десетина минути преди почивката бирмингамци отново поискаха дузпа, след като Стоунс блокира изстрел на Трезеге, след което топката срещна ръцете му. Бранителят обаче първо блокира удара с тяло, така че сигнал не последва.
В 43-тата "гражданите" създадоха най-чистата си възможност през първата част. Тя дойде след поредния пробив на Стърлинг, който бе единственият играч на домакините, създаващ проблеми на отбраната на Сити. Английският национал намери добре Давид Силва в наказателното поле, но ударът на испанеца премина на сантиметри встрани от далечната греда.
Едва 20-ина секунди след началото на втората част Манчестър Сити излезе напред в резултата. Мингс игра лошо при едно дълго подаване на Едерсон, което даде възможност да Жезус да изведе Стърлинг отляво. Крилото провря топката между краката на Хийтън - 1:0.
В 55-ата минута Мингс до голяма степен изкупи грешката си при гола, след като изчисти от голлинията удар на Жезус.
В 65-ата минута Сити удвои преднината си при доста спорни обстоятелства. Късо изпълнение на корнер стигна до Де Бройне, който отправи нещо средно между удар и центриране. Топката премина през куп от играчи, а в последния момент Стърлинг, който бе точно пред Хийтън, се отмести и топката влезе във вратата на гостите. Изглеждаше, че английският национал, който влияеше на играта, е в положение на засада. Не стана ясно и дали Давид Силва не докосва топката след Де Бройне. ВАР дълго време преглеждаше ситуацията, но реши да зачете гола. Повторенията обаче не убедиха, че това решение е коректно.
Пет минути след това Астън Вила капитулира, след като Гюндоган намери топката при едно разбъркване в наказателното поле и стреля от 11 метра - 3:0.
Три минути преди края Манчестър Сити остана с човек по-малко, след като Фернандиньо получи втори жълт картон и напусна преждевременно.
Въпреки това шампионите можеха да стигнат и до четвърти гол, но в добавеното време удар на Жезус срещна напречната греда. Секунди след това същото направи и Макгин за Астън Вила.