Требъл х2: София Блус вдигна летвата твърде високо

Българският бейзбол официално има нов хегемон и той се нарича София Блус. За втора поредна година "блусарите" спечелиха всички три турнира в календара на федерацията (БФБ) – Купа "София", Българската бейзболна лига и Купата на България, и защитиха безпрецедентния требъл от 2018 г.

Пълната доминация на столичани беше затвърдена с победа във финала за Купата на България тази неделя срещу Атлетик (София) със 7:4 на ст. "Диана" в кв. "Дианабад". Точка на сезона логично сложи най-добрият питчер в България Евгений Черноземски. Асът на "сините" хвърля цял мач и завърши с 11 страйкаута, допускайки само 4 точки (2 ER) от 7 хита, 2 бази за боли и безобразните 7 грешки на филдерите зад гърба му.

Блус компенсира трагичната си игра в защита с мощна атака срещу двама питчери на Атлетик – Румен Лачев и Мартин Велинов. Всеки от първите седем в реда на "блусарите" удари поне един хит, като №5 Петър Груев батира 2 от 4 с два двойни хита и 3 RBI, а №4 Стефан Бешков добави 2 от 4 с двоен хит, RBI и 2 отбелязани точки. №3 Черноземски прибра двама рънери с двоен хит, а №2 Димитър Насъпов завърши 1 от 2 с RBI, две бази за боли и 3 отбелязани точки.

СНИМКИ: СТЕФКА ПОПОВА-ЛАЗАРОВА

Всички точки за "атлетите" вкара питчерът слъгър Велинов, който удари 3 от 5 с двоен хит и 4 RBI. Благодарение на него обратно до хоума два пъти стигна Георги Лачев, а по веднъж обиколките си завършиха Румен Лачев и Владимир Марков.

Именно Атлетик си остава последният отбор, различен от Блус, който е печелил някакво отличие у нас – Купата на България през 2017 г. "Зелените" продължават и да делят рекорда за най-много трофеи от втората по значимост надпревара с Бизони (Благоевград), като и двата тима имат по осем. За "блусарите" купата е втора поредна и общо четвърта в клубната история, с която тимът се доближи на един успех от третия във вечната класация – несъществуващия вече 5-кратен носител на отличието Девълс (Дупница).

За пълното превъзходство на София Блус в България през 2019 г. красноречиво говори и статистиката. За седем месеца от началото на сезона "сините" изиграха 27 мача и спечелиха 24 от тях – 16 от 18 в ББЛ (11 от 12 в редовния сезон и 5 от 6 в плейофите); 4 от 5 за Купа "София"; и 4 от 4 за Купата на България. Единствените български отбори, които записаха победа срещу шампионите тази година, бяха Атлетик в редовния сезон на първенството, Бизони в серията за титлата и НСА-Лъвове в двойната елиминация на градския турнир на столицата.

"Блусарите" се справиха силно и в Европа, където представяха страната в квалификациите за Купата на федерациите. На турнира в Москва софиянци спечелиха 4 от 6 мача, побеждавайки шампионите на Полша – Силесия Рибник, на Словакия – Аполо Братислава, на Литва – Каунас Литуаника, и на Великобритания – Лондон Метс, и заеха второ място, отстъпвайки два пъти срещу домакина и шампион на Русия РусСтар Москва.

Равносметката за София Блус през 2019 г. е общо 33 мача, 28 победи, второ място в Европа и втори пореден требъл в България. А изводът за конкурентите е, че летвата вече е твърде високо.