Ман Сити върна облика си и скъси дистанцията от Ливърпул, Гуардиола с нов експеримент

Шампионът Манчестър Сити се върна към добрия си футбол и победи без особени проблеми Кристъл Палас с 2:0 на "Селхърст Парк". "Гражданите" бяха пределно мотивирани да се върнат на победния път, след като преди паузата за националните отбори допуснаха изненадваща домакинска загуба от Уулвърхамптън, която ги остави на осем точки зад лидера Ливърпул. Габриел Жезус (39') и Давид Силва (41') вкараха два гола в рамките на 93 секунди и предрешиха крайния изход още преди почивката. Така Сити се доближи на пет точки зад големия си конкурент за титлата, който утре гостува на Манчестър Юнайтед в дербито от кръга.

Три промени имаше в състава на домакините. Уейн Хенеси се завърна на вратата. Лука Миливойевич изтърпя наказанието си и също отново бе сред титулярите. Джеймс Томкинс замени Мартин Кели в отбраната на Палас.

Централният бранител на Сити Джон Стоунс се възстанови от своята контузия, но остана на скамейката за началото. Николас Отаменди не попадна в групата, а Джосеп Гуардиола този път беше преквалифицирал не един, а двама халфове в ролята на централни защитници. В тази роля бяха Фернандиньо и Родриго Ернандес. Кевин де Бройне, Бенжамен Менди, Бернардо Силва и Габриел Жезус също стартираха, докато Серхио Агуеро остана на пейката.
От самото начало "гражданите" обсадиха вратата на Хенеси. Центриранията на Бернардо Силва и Кевин де Бройне изглеждаха много опасни, но отбраната и стражът на "орлите" някак си се справяха с всеобщи усилия.
В 16-ата минута Уорд в последния момент изчисти топката пред Жезус, който чакаше да засече центриране на Де Бройне успоредно на голлинията. В 22-рата Хенеси се отчете с две последователни намеси след удар на Гюндоган и опасно центриране на Кансело.
Кристъл Палас издържа на вихрения натиск в първите 25 минути, в които Сити владееше топката в 80% от времето, и след това започва да опитва да изнася по-напред играта.
Точно тогава обаче шампионите прекършиха своя съперник с два гола за две минути. Първо, в 39-ата, Жезус бе изпуснат в наказателното поле и засече с плонж поредното прекрасно центриране на Бернардо Силва отдясно. Топката чукна гредата и влезе във вратата на Хенеси, който нямаше какво да направи. Това попадение обърка Кристъл Палас и 93 секунди по-късно отбраната на домакините бе матирана за втори път. Кевин де Бройне намери на границата на наказателното поле Стърлинг, който копна много елегантно топката, извеждайки Давид Силва зад гърба на отбраната. Испанецът засече от въздуха, пращайки топката между краката на Хенеси - 0:2.
В началото на второто полувреме Стърлинг пропусна да отбележи трети гол за "гражданите". В 62-рата минута Де Бройне падна в наказателното поле, след като бе избутан от Заха. Антъни Тейлър не отсъди нищо. ВАР също не промени решението му.
В 68-ата минута Хенеси спаси Палас от трети гол, след като изби много опасен удар на Жезус.
Малко след това стражът спаси много техничен и добре пласиран изстрел на Бернарадо Силва. В тези минути двамата вратари излязоха на преден план. Едерсон отрази най-добрата възможност, до която стигнаха домакините. Бентеке засече с глава центриране от корнер, стражът на Сити изби, след което топката срещна гредата. Хенеси продължи с добрите намеси и парира поредния изстрел на Жезус.
В 81-вата минута удар с глава на Де Бройне също срещна гредата.
Минута преди края Едерсон още веднъж се намеси решаващо след шут на Заха.
Така Кристъл Палас допусна първа домакинска загуба през този сезон в Премиър лийг.