Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Григор допусна обрат и отпадна от турнира в Стокхолм

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров загуби със 7:6 (7), 3:6, 6:7 (3) от американеца Сам Куери в мач от втория кръг на турнира в Стокхолм. Шампионът от 2013 година Димитров, поставен под №2 в схемата, бе загубил само сет в трите си досегашни срещи с Куери, но този път 198-сантиметровият американец успя да пречупи родния №1, най-вече с бомбените си сервиси. Двубоят продължи 2 часа и 14 минути, а Куери заби 25 аса - с 16 повече от 28-годишния хасковлия, който почиваше по право в първия кръг и си тръгва от шведската столица без да е записал победа.

ПЪРВИ СЕТ:

Григор спечели на нула откриващото си подаване в мача, като при 40:0 направи ас от втори сервис. Куери отговори със силен първи сервис-гейм, в който хасковлията взе само точка. Второто подаване на Димитров в мача не бе така безпроблемно като първото и дори мина през точка за пробив за Куери, въпреки че Димитров имаше аванс от 40:15. С разумно изиграна точка без максимален риск Григор отрази точката за пробив, дочаквайки грешка от бекхенд на американеца, а след това се пребори за гейма и първата почивка в срещата дойде при 2:1 за шампиона от 2013 година.

В следващите минути и двамата тенисисти печелеха лесно геймовете, в които притежаваха началния удар. При 5:4 в своя полза Григор успя да попритисне съперника си, стигайки до 0:30 след убийствен минаващ удар от много трудна позиция, който принуди Куери да сбърка на мрежата. Американецът обаче направи обрат до 40:30 и въпреки че геймът мина през дюс, Куери се измъкна - 5:5.
Тайбрекът бе логичната развръзка на първия сет на фона на играта и в него Григор започна отлично, правейки ранен мини-пробив за аванс от 2:0. След това Григор поведе с 4:1, а при 6:2 имаше 4 поредни сетбола и първата част изглеждаше решена. Не така мислеше обаче Куери, който в този момент се разигра, с брилянтно проведена точка изравни за 6:6 и неочаквано се върна в битката за първия сет. Сега обаче отново бе ред на Димитров да покаже класа - със страхотен минаващ удар от бекхенд първата ни ракета прекъсна серията на противника и се сдоби с пети сетбол при 7:6. Куери го заличи, но при 8:7 хасковлията имаше поредна възможност да затвори сета (на свой сервис) и този път не я пропусна - 9:7.

ВТОРИ СЕТ:

В началото на втората част двамата продължаваха да печелят лесно подаванията си, но това се промени в шестия гейм. В него сервиращият Димитров се озова в много тежка позиция при 0:40 и още в следващата точка допусна грешка с форхенд по правата, който се спря в мрежата. Първият пробив в мача бе факт и бе затвърден набързо от американеца, който поведе с 5:2 в резултата. Двамата си размениха по още един гейм и победителят трябваше да бъде определен след изиграването на трети сет.

ТРЕТИ СЕТ:

Първият гейм на решаващата трета част не мина по най-гладкия за Григо начин, който бе на косъм от двойна грешка при 30:30. Куери поиска намесата на системата за видеоповторения “Ястребово око” и тя показа, че топката е попаднала в полето, макар и на милиметри от аута, след втория сервис на българина. Това помогна на 28-годишния хасковлия да спечели гейма, но Куери бе безпощаден на свой сервис и много бързо изравни - 1:1.

В следващите геймове нямаше точки за пробиви, но при 4:4 Димитров бе опрян до стената. Българинът трябваше да отразява брейкпойнт с тежестта на скрит мачбол. И Григор издържа, заличавайки точката за пробив с невероятно отиграване на мрежата, на каквото малко тенисисти са способни. Така хасковлията се пребори за 5:4, после поведе и с 6:5, но в крайна сметка победителят в мача трябваше да бъде излъчен в нов тайбрек.
За разлика от първия сет, сега тайбрекът се разви по кошмарен за Димитров начин. Всичко в играта на Куери се получаваше - безмилостни сервиси, неочаквано поразяващ ретур, страхотен уинър по правата от бекхенд и резултатът изведнъж стана 5:0, без Григор да е направил кой знае какви грешки. Българинът не се предаде и спечели следващата точка, която бе при сервис на американеца. Стигна се до 6:1, но Григор съкрати аванса на противника си на 3:6, спасявайки първите два от петте поредни мачбола. Куери все пак сложи точка на спора със 7:3 и се класира за следващата фаза, а Димитров трябва да се примири с поредния си разочароващ резултат през 2019 година.